Je rozumné učit děti písmo Comenia Script?

Největší audioportál na českém internetu

Comenia script | Foto: Milan Baják, Český rozhlas

Písmo Comenia Script je podobné tiskacímu, oproti tradičnímu písmu má jednodušší tvary a je nespojité. Každé písmeno se píše zvlášť. Kulturolog a předseda České grafologické komory Jan Jeřábek zhodnotil, zda by se děti měly učit psát tímto písmem.

Písmo Comenia Script je podobné tiskacímu, oproti tradičnímu písmu má jednodušší tvary a je nespojité. Každé písmeno se píše zvlášť a s diakritikou. Kulturolog a předseda České grafologické komory Jan Jeřábek zhodnotil, zda by se děti měly učit psát tímto písmem.

Scriptové písmo je nespojené, má různé odrážky a patky, přičemž ho můžeme najít v naprosté většině knih nebo při psaní na počítači. Comenia Script představuje následně jednu ze současných podob scriptů. Jeho autorka Radana Lencová se spolu s kolektivem inspirovala v písmech renesančních.

„Scriptový vzor je všude kolem nás a je docela běžné, že celá řada pisatelů zapojuje script také do běžného psacího písma. Dokonce je typické, že dospělé psací písmo je kombinované z velkých tiskacích písmen ze skriptu a právě ze spojitého písma. Je tam variabilita,“ uvádí Jan Jeřábek.

Písmo Comenia Script je sice jednodušší na techniku psaní, ale zároveň je výrazně pomalejší než písmo spojité. Zavedení písma Comenia Script může navíc podle grafologa vést k zániku osobitého rukopisu. Na druhou stranu je písmo Comenia Script vhodné pro dysgrafiky anebo leváky.

O případném zavedení písma na školách se vedou poměrně bouřlivé diskuze, někteří by ho kvitovali s povděkem, jiní jsou zásadně proti. Zajímavé jsou ovšem výsledku různých experimentů. Při testování žáků třetí třídy se například zjistilo, že děti, které se učily psát klasickým psacím písmem, byly zároveň schopny psát i scriptem. Opačným způsobem to ovšem nefungovalo. Stejně tak bylo pro děti, které znaly pouze písmo Comenia Script, velice obtížné porozumět textu napsanému psacím písmem.