Jímá mě závrať, točí se mi hlava

Kam s tím mám zajít? K neurologovi, praktikovi, očnímu lékaři? Nebo na záchytku? Pomoci může i specialista na choroby ušní, nosní a krční. Proto jsme si do dnešního podcastu pozvali pana docenta MUDr. Zdeňka Čadu, přednostu dětské kliniky ORL 2. lékařské fakulty UK a FN v Motole.

Víte, že závrať je po bolesti druhou nejčastější příčinou návštěvy lékaře? Někdy je způsobena špatnými brýlemi, jindy ale i špatnýma ušima. Tedy ne doslova, ale problémy s vestibulárním systémem. Ten je ve vnitřním uchu. Skládá se ze tří kanálků a dvou váčků. Někdy se nám tam prý přesypou nějaké kaménky a už se nám hlava točí. A nemůže za to jen šeřík snad, jak zpívá Jana Malknechtová v Motýlovi Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra.

Roli kaménků a spousty dalšího nám přesněji objasní pan docent Čada.

Vše se dozvíme v podcastu. Poslechněte si celý audiozáznam.

autor: Petr Arenberger
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.