Josef Straka byl světovou veslařskou hvězdou minulého století. Olympionik trénoval ve sklepě

25. červenec 2024

Josef Straka byl ve 20. a 30. letech minulého století opravdovou veslařskou hvězdou, a to nejen v Československu. Zúčastnil se dvou olympiád, medaile získával na mistrovstvích Evropy a byl také sedmnáctinásobným mistrem republiky. Letos si připomínáme jeho 120. narozeniny.

Za úspěchy Josefa Straky stálo i to, že mohl trénovat po celý rok, tedy i v zimě, když byly venkovní řeky zamrzlé. Ve sklepě svého rodného domu v Mělníku měl totiž bazén o velikosti 5x5 metrů a veslařský trenažér.

Sklep a zároveň tréninková centrála Josefa Straky

„Ten trenažér byl umístěný tady, hned vedle toho bazénu. Pádlo bylo zabořené do vody a mělo potřebný odpor, takže mohl trénovat,“ vysvětluje Jan Jančík z okrašlovacího spolku a doplňuje. „Ostatní mohli trénovat jenom na vodě a pokud bylo špatný počasí, tak to nešlo. Ten, kdo měl takový bazének, mohl samozřejmě v pohodě cvičit i v nepřízni počasí.“

V hloubce asi 10 metrů pod zemí provází návštěvníky domem Josefa Straky také mělnický kronikář Martin Klihavec. „Josef Straka vyhrával na soutěžích tady v České republice a dokonce se probojoval přes různá mistrovství až na olympiádu,“ přibližuje kronikář úspěchy sportovce.

Veslovací trenažér Josefa Straky

Rodina Strakových měla v domě, právě v podzemních prostorách, továrničku na výrobu mýdla. Tu jim komunisti po roce 1948 zabavili a sportovec skončil v Jachymovských uranových dolech. Tam odsud se naštěstí dostal, zemřel ve 72 letech v roce 1976.

Josef Straka (1904–1976) patřil mezi světovými válkami k nejúspěšnějším evropským veslařům. Za dvacet let své aktivní činnosti získal sedmnáct titulů mistra Československa, startoval i na olympijských hrách v Amsterodamu v roce 1928. Kromě vlastní závodnické kariéry působil také jako trenér v mělnickém oddíle, později v Litoměřicích. Josef Straka pocházel z rodiny mělnických podnikatelů – rodina zde po několik generací provozovala mýdlárnu. V lednu 1949 byl spolu se svým starším bratrem Bohumilem zatčen a odsouzen k 18 měsícům odnětí svobody, v květnu firma bratří Straků zanikla na základě uvalení národní správy, rodinní příslušníci byli násilně vystěhováni do Litoměřic. Po návratu z výkonu trestu, který si odpykával v dolech na Kladně a v Jáchymově, pracoval Josef Straka manuálně v zemědělství nebo stavebnictví, resp. jako řidič v uhelných skladech.

Zdroj: Ústav pro soudobé dějiny AV ČR

autoři: Radek Duchoň , jmy
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.