Kámen
Používáme to slovní spojení všichni poměrně dost často, ale vsadím se, že skoro nikdo z nás neví, jak se slova kámen a úraz dala dohromady. Ano, budu mluvit o slovním spojení kámen úrazu, které používáme, když chceme něco označit jako příčinu neúspěchu, zdroj obtíží a nesnází. Ale než si řeknem, odkud se to slovní spojení v jazyce vzalo, povězme si něco o samotném výrazu kámen, který má význam "hornina nebo její kus" a který je pozoruhodný tím, že figuruje ve spoustě úsloví a slovních spojení. Vyjmenujme si je, i když riskujeme, že nám dnes na víc nezbude čas.
Takže: o tvrdém chlebu říkáme, že je jako kámen. Kámen mudrců eventuálně moudrosti byl cílem alchymistů a dnes to spojení užíváme jako synonymum pro základ všeho. Když po někom hodíme kamenem, znamená to, že jsme ho odsoudili a zavrhli. Když někomu odválíme kámen z cesty, odstranili jsme mu překážku a nemusí jít zrovna o konkrétní kámen. Ten, kdo má kamennou tvář, tvář z kamene, vypadá lhostejně, nezúčastněně a tvrdě. Můžeme však být jako z kamene celí, a to znamená, že jsme necitelní a nelítostní. O člověku opravdu politováníhodném řekneme, že by se nad ním ustrnul i kámen. Když si kámen uvážeme na krk, vzali jsme na sebe nějakou velkou starost. Když nám kámen spadne ze srdce, uleví se nám, když zmizíme jako by kámen do vody hodil, zmizeli jsme beze stopy, přestože ve skutečnosti jsme možná, jen co by kamenem dohodil, tedy velmi blízko. Když do nás někdo kamenem, my do něj chlebem, a tím dokážeme, že nejsme jako oni. A ještě pořád jsme nevyčerpali všechny kameny v našich úslovích. Když někde někdo nechá kámen na kameni, všechno zničil a když padne kosa na kámen, někdo nečekaně narazil na stejně silného nebo dokonce ještě lepšího protivníka.
Nesmíme zapomenout ani na prubířský kámen, což je jednak skutečný kámen, odrůda křemene užívaná ke zkoušení drahých kovů, ale také obrazně měřítko znalostí, vědomostí a schopností. No, kameny ve slovních spojeních a úslovích jsme si vyjmenovali snad skoro všechny, ale k tomu, jak vzniklo spojení kámen úrazu, jsme si neřekli nic. Takže zítra.
Náměty, dotazy a připomínky mi můžete posílat na e-mailovou adresu michal.novotny@rozhlas.cz.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.