Karel Stellner objevil krásu vitráží při výrobě dárku pro manželku
Karel Stellner miluje přírodu a rád umělecky tvoří. Bohužel mu jeho kancelářská práce neumožňuje se těmto zálibám věnovat. Ve volném čase postupně začal krásy přírody zachycovat na fotografiích. Svůj tvůrčí talent už 15 let rozvíjí výrobou vitráží. Umění Tiffany techniky předává dále i v rámci svých workshopů pro veřejnost.
Jméno Karla Stellnera můžete objevit v mnoha přehledech programů kulturních domů. A možná si i budete právem myslet, že se jedná o dvě osobnosti. Jednou vás Karel Stellner bude zvát na svůj workshop výroby skleněných vitráží Tiffany technikou, o něco později zase uvidíte pozvánku na výstavu fotografií Karla Stellnera. A pak se vám i může stát, že vám Karel Stellner zavolá a nabídne vám zajímavé zaměstnání. Působí totiž v oblasti personalistiky.
Rád komunikuje s lidmi, ale kancelářská práce ho příliš nenaplňuje. Ve volném čase se o to více věnuje oblíbeným činnostem – procházkám v krásné přírodě i tvořivosti všeho druhu.
Toulky přírodou si užíval. Zachtělo se mu ale přinést si kousek přírody také domů a znovu se na přírodní krásy podívat v klidu. Začal proto fotit. Fotek přibývalo a díky jeho citu pro světlo i zachycení okamžiku byly tak krásné, že si našly své příznivce i na mnoha autorských výstavách.
Ačkoliv pro krásnou fotku v přírodě někdy musel ujít dlouhé kilometry, zpracování fotek digitální formou ale opět přinášelo práci u počítače. Vše změnil dárek pro manželku. K dlouholetému koníčku přibyl další – a jak už to tak bývá, zcela protikladný.
Dárek pro manželku mu změnil život
Karel si přál věnovat své milované manželce originální dárek. Využil nabídky svého kamaráda, aby v jeho dílně zkusil Tiffany technikou vyrobit šperk. Pro Karla to byla zajímavá zkušenost.
Šperk se jeho ženě líbil a bylo jasné, že touto technikou je možné vyrábět další zajímavá díla. Nejen vitráže do oken, ale také lampy nebo různé okrasné předměty. Protože světlo bylo pro Karla důležité i během fotografování, objevil díky vitrážím i jeho další kouzlo. Vitráž totiž získá svou plnou krásu teprve v momentě, kdy ji prosvětlí světlo.
Karlito Glass – ateliér splněných přání
Svou malou domácí dílnu o velikosti 2 x 2 metry s nadsázkou nazval „Vitrážový ateliér Karlito Glass“. Přesto tu čistě pro své potěšení dokáže vytvářet umělecky cenná díla. Ačkoliv je Tiffany technika ve své podstatě jednoduchá, vyžaduje především trpělivost, zručnost a tvůrčí představivost.
Ze všeho nejdříve vzniká nákres, do kterého je nutné detailně rozpracovat a očíslovat jednotlivé malé dílky, které následně vyřeže do barevného skla. Jakmile různě barevná sklíčka podle šablony pracně vyřeže a opracuje, je nutné je správně očíslovat, jinak hrozí, že se vše pomíchá. Pak už přijde na řadu samolepicí měděná páska, elektrická pájka a pájecí cín a vše se poskládá dohromady.
Karel Stellner Tiffany technikou nejraději vyrábí skleněné výplně do oken nebo lampy. Na náročných vitrážích někdy pracuje i několik měsíců. Umění výroby vitráží rád předává dál. Motto jeho workshopů pro veřejnost proto je: „Vyrob si pro radost sám svou vitráž “. Zatím se mu tento cíl daří naplnit a z jeho výtvarných dílniček si všichni odnáší nějaké své vlastní umělecké dílko.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.