Kateřina Cajthamlová: Podkožní tuk můžeme spalovat i ve spánku. Záleží na tom, co večer jíme
Jaké jsou druhy tělesných tuků? Jakou barvu mají, jakou funkci zastávají, kde na těle je najdeme a jak se jich případně zbavit? A máme se jich opravdu zbavovat?
„Tuk máme uložený v tukových buňkách, s nimiž se většinou už rodíme. Část z nich je dána geneticky. To znamená, že zhruba 40 % rozložení a množství tukových buněk máme po obou rodičích. Další faktor, který ovlivňuje jejich množství a rozložení, je pohlaví, které se upravuje při dosažení hormonální dospělosti. Bohužel obézní maminky zadělávají svým dětem významně na budoucí problémy. Říká se, že pokud je obézní matka, tak je dítě až z 50 % v dospělosti obezitou ohroženo,“ vysvětluje Kateřina Cajthamlová.
Asi nejznámějším druhem tuku v lidské těle je tuk podkožní. Je to bílá tuková tkáň, která je úložištěm energie a zároveň slouží jako izolační tepelná vrstva. Podkožní tuková vrstva by měla být normálně silná, měří se tloušťkou kožní řasy. Ta má své parametry podle věku, pohlaví a podle vlastně místa, kde ji měříme.
„Na hodnoty tloušťky kožní řasy existují tabulky a na měření i speciální kleštičky. Bohužel dnes se tloušťka lidí hodnotí pouze podle hmotnosti a tím nám uniká velká spousta informací,“ uvádí lékařka. Podrobné informace a převodní tabulky měření kožní řasy najdete například na webu Státního zdravotního ústavu.
„Podkožní tuk můžeme spalovat i během spánku, ale záleží na tom, jaké poslední jídlo sníme. Zásadně by nemělo být tučné. Večeřet můžeme, například diabetici potřebují i druhou večeři, ale jídla by měla být nízkotučná,“ říká Kateřina Cajthamlová.
Jaké další druhy tuků v našem těle nalezneme? Proč je nebezpečný útrobní neboli viscerální tuk? Je těžké nebo lehké se ho zbavit? To vše uslyšíte v záznamu celého pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.