Kateřina Cajthamlová: Pro naše duševní zdraví je zdravá ventilace pocitů
Cítit dobrou nebo špatnou náladu a jejich střídání je normální. Máme ale jejich projevy potlačovat a mohou být i příznakem nemoci?
Pocity při náladě jsou nesdělitelné a informace je nepřenosná. To znamená, že to, jakou má kdo náladu, můžeme pozorovat a můžeme se ho na to zeptat. Proč ji ale takovou má, tomu musíme jenom věřit.
Dá se tedy náladovost definovat? „Jenom, když už má extrémy. My tomu říkáme ladění. Například depresivní ladění. To je dlouhodobá stabilní nálada. Přitom obecně nálada je něco, co máme od narození dáno, jednak naší hormonální produkcí, jednak enzymatickou činností. A dokonce i bakteriemi v našem střevě, které nám vytváří až 60% serotoninu, což je jakýsi hormon dobré nálady,“ vysvětluje Kateřina Cajthamlová.
Důvodů, proč se nám nálady střídají je mnoho. Jejich projevy bychom podle lékařky neměli příliš potlačovat. „Je zdravější mít trochu výkyvy nálad. Emoce jsou velice přechodné, ale není zdravé, abychom tomu podléhali. Pro naše duševní zdraví je ventilace pocitů daleko zdravější. Jak se říká: ‚Štěstí trvá krátce, lítost mnohem déle.‘ Dobré je ale oba tyto stavy trochu brzdit."
Proč trpí propady nálad častěji ženy než muži? Kdy už je náladovost extrémní a může být i příznakem nemoci? Nejen to vysvětluje Kateřina Cajthamlová v záznamu celého pořadu. Poslechněte si.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.