Kdyby znal Fleming Morávka, napsal by Bonda podle něho, říká podplukovník Pavel Černý

18. červen 2024

Podplukovník Pavel Černý jezdí po celém světě a učí policisty zasahovat proti zločincům a teroristům. Napsal dokonce několik knih, ta poslední se ale trochu vymyká. Je o odbojáři Václavu Morávkovi, úhlavním nepříteli českého gestapa.

Podplukovník Pavel Černý zasvětil celý svůj život zbraním, k policii prý nastoupil kvůli svým koníčkům. „Táhlo mě to tam. Nastoupil jsem až po revoluci. Můj táta byl zapřisáhlý antibolševik, který mi říkal, že kdybych šel k policistům, tak by mi zlámal nohy. Po revoluci mi ale naopak řekl, že by byl rád, kdybych tam šel, protože nová demokracie bude potřebovat nové lidi.“

„Vyslyšel jsem pak výzvu, kdy se formovaly nové dovednosti nové policie. Byla to úžasná doba, plná nabídek a výzev, a jsem strašně rád, že jsem na počátku 90. let mohl přispět k formování střelecké přípravy, sebeobrany a taktické přípravy naší nové policie. Byla to nádherná doba.“

Výcviky po celém světě

Pavel Černý se nakonec dostal až k výcvikům bezpečnostních sborů po celém světě. „Mentalita lidí je v každé zemi úplně jiná a podepisuje se to samozřejmě na jejich vztahu k práci. Nejlepší je mít ale nějakou pedagogickou výzvu. Učit ty aktivní, pilné a šikovné není žádné umění. Výzva je učit ty neaktivní.“

„V Africe, když zapískáte a zakřičíte na studenty, aby se postavili do lajny, tak se k vám začnou líně blížit a po pěti minutách se vám nějak shromáždí. Když zakřičíte po nějaké době výcviku v arabských zemích a chcete po nich to samé, už se vám ani všichni nesejdou. V některých státech Arábie totiž nejsou schopni dělat více než dvě hodiny denně, třeba v Kuvajtu. To je pak velké trápení.“

Kniha o Václavu Morávkovi

Pavlovi Černému také nedávno vyšla kniha s názvem Morávkova zpověď: Věřím v Boha a své pistole. Jedná se o příběh známého odbojáře Václava Morávka, úhlavního nepřítele pražského gestapa a jednoho z vůbec nejhledanějších mužů Němci obsazené Evropy.

„On byl hodně divoký. Chybělo mu riziko a doslova ho vyhledával. Chodil dráždit tygra do klece, gestapákům prováděl strašné kousky. Ostatní odbojáři, například Churavý nebo Krajina, to odsuzovali a brali to jako zbytečné frajeřiny, které všechny ohrožují. Gestapo z něj doslova šílelo.“

Sean Connery jako James Bond ve filmu Dr. No (1962)

„Obecně bych řekl, že ta kniha je dílem krutý příběh, dílem napínavý příběh, ale zároveň je to i velmi zábavná story. My se snažili, abychom tam zapracovali jeho smysl pro humor. Není to bulvarizující James Bond, ale je tam vlastně všechno – drahá auta, ženy, přestřelky. Já tvrdím, že kdyby znal Fleming Morávka, tak by psal Bonda podle něho,“ dodává v pořadu Alex a host.

Alex Mynářová a Pavel Černý

V jaké části světa jsou jednotky nejlínější? A jací studenti byli naopak nejlepší? Potřeboval on sám někdy využít svých obranných dovedností? Poslechněte si v záznamu pořadu Alex a host.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.