Klíčem k dobrému spánku je pravidelný rytmus, omezení modrého světla i dostatek toho denního
Základem dobrého spánku je to, zda si dopřejete dostatek přirozeného denního světla i to, kdy večeříte. Odborníci doporučují poslední jídlo i pití alespoň dvě hodiny před usnutím.
Další dobrý předpoklad je vyvětraná tmavá místnost. U spánku se vyplatí i to, že dodržujeme pravidelný rytmus – chodíme spát i vstáváme ve stejnou dobu. Před spaním bychom měli zamezit modrému světlu, které vyzařují jak mobilní telefony, tak tablety i počítače.
Nejlepší aktivitou před usnutím je čtení knihy. Pomoci s kvalitnějším spánkem mohou i doplňky stravy s následujícím složením: kořen kozlíku lékařského, levandule, hořčík nebo ginkgo biloba.
Špatný spánek nebo jeho nedostatek může mít za důsledek pomalejší reakce mozku, ale i sklon k přibírání.
Související
-
Míň spánku, víc stresu? Bez REM fáze to nejde, potvrzuje odbornice a radí, jak usnout
Stále víc mladých lidí a dětí ponocuje. Je to problém? Podle lékařů ano. Upozorňují na to, že ponocování způsobuje nejen zdravotní, ale také sociální potíže.
-
Nemůžete usnout? Dodržujte 10 pravidel pro zdravý spánek, můžete tak předejít i rakovině
Stává se vám, že ne a ne usnout, i když jste k smrti vyčerpaní? První pomocí v boji proti nespavosti může být dodržování základních pravidel spánkové hygieny.
-
V zimě potřebujeme víc spánku než v létě, pomůžeme si tím i od jarní únavy
Podle nové studie německých vědců potřebuje člověk v zimě víc spánku než v létě, přesněji: více hlubokého spánku. Následkem toho trpí i jarní únavou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.