Klidně chytejte lelky. Zbavit se jich pak můžete v pasti v Lelekovicích na Brněnsku
Vycházku na Babí lom, oblíbený skalní kozí hřbet severně od Brna, zpříjemňuje několik unikátních soch, mezi kterými je také takzvaný Lelkovač. Místní tvrdí, že dokáže návštěvníky zbavit nachytaných lelků.
Kdyby si někdo nevěděl rady, najde na místě návod k použití. „Lelkovač je taková velká trojnožka a pokud pod ní procházíte, vidíte nad sebou klec, kde jsou zachyceni lelci. Pak si je můžete přepočítat a zjistit, jestli k nim přibyli i ti vaši,“ vysvětluje starosta Lelekovic Jaroslav Diviš.
Na počátku originálního nápadu s Lelkovačem přitom paradoxně stály plány na budování kanalizace. Tři sousední obce – Lelekovice, Česká a Vranov – kvůli vážným společným záměrům vytvořily Svazek obcí Ponávka. „Nechtěli jsme se ale zabývat jen kanalizací, a tak začaly vznikat sochy, které má na svědomí místní sochař Jan Novák. První byl Lelkovač, pak následovalo například Brejlení anebo Nekonečno,“ dodává starosta Diviš.
Babí lom je nejvyšším vrcholem Brněnska a spolu s okolím je mezi turisty velmi oblíbeným cílem výletů. K tomu jistě přispívá také Lelkovač a další umělecká díla. „Já vidím z kanceláře přímo na rozhlednu na Babím lomu a vidím, že i během týdne, v létě v zimě, pořád na té rozhledně někdo je,“ pochvaluje si lelekovický starosta.
„Lelkovač je dostupný ze všech světových stran, ale pouze na kole anebo pěšky. Máme i speciální značení v podobě dvou modrých vlnek anebo vlnek s kolem. To, aby se návštěvníci dobře orientovali, která z cest je vhodnější pro pěší a která pro cyklisty,“ dodává starosta Lelekovic.
Zda se v budoucnu v okolí Lelekovic, České a Vranova objeví ještě další nezvyklé sochy, není jisté. Záleží prý na tom, jestli budou obce dál spolupracovat a také, jestli se najde dostatek financí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Putin po hovoru s Trumpem souhlasil s přerušením útoků na energetiku Ukrajiny na 30 dní, uvedl Kreml
-
Spalovací motory chceme tak dlouho, jak to bude možné a jak bude zájem, popisuje Jahn ze Škoda Auto
-
Ševčík končí ve vedení Národohospodářské fakulty. Rektora obviňuje z vydírání a politického nátlaku
-
Ukrajina je pro zastavení útoků na energetické objekty, řekl Zelenskyj. Chce brzy mluvit s Trumpem