Knihu musíte umět vysedět a mít štěstí, říká spisovatelka Marie Formáčková
K psaní knih ji přivedla herečka Helena Růžičková. Dnes jich má na kontě přes dvě stě. „S knížkami jsem už zvolnila, častěji teď jezdím na besedy, to je úžasný.“
Počet knih, které Marie Formáčková napsala, přesně spočítané nemá. „No je jich hodně, ale mnohé z nich za moc nestojí. Psala jsem třeba i astrologické ročenky, to se nedá ani za knížky považovat, nebo kuchařky. Musela jsem něčím živit děti,“ směje se dnes s nadhledem bývalá šéfka časopisu Vlasta.
Psaní s hereckými legendami
Marii Formáčkovou si většinou najímá nakladatelství, ale knihy o Heleně Růžičkové či Zitě Kabátové byly z její vlastní iniciativy. „Vždycky jsem psala jenom to, co si kdo objednal. Měla jsem štěstí. Helena říkala, že kdo umí sedět, napíše knihu. A to je pravda, to musíte vysedět.“
Se Zitou Kabátovou to měla být jedna kniha, nakonec jich bylo osm. „Měla dlouhý život (1913–2012, pozn. red.), tak bylo pořád co psát. A právě poslouchat tuhle dámu byla čirá radost. I v téměř sto letech nosila norkové boa a říkala, že s ním i v tomhle věku pak každá vypadá skvěle. A měla pravdu.“
Zita Kabátová ji ovlivnila ještě v něčem. „Vysvětlila mi, že se každý den snaží zapamatovat něco nového, že musíte mozek krmit. Tak jsem zavrhla křížovky, protože tam jsou podle Zity pořád ty samé výrazy, a to si za chvíli zapamatujete. Takže dělám sudoku a sleduju jednu televizní soutěž.“
Besedy v lázních
S Josefem Dvořákem napsala už pět knih a mají rozepsanou šestou. „Jezdíme společně často na besedy a stane se, že Josef vypráví a já nechápu, že jsem tuto historku nedala do knihy. On má opravdu neustále nové a nové historky, které v žádné knize nejsou. Říká, že snad ani nespí. Má odehráno na patnáct tisíc představení, to je skoro nepředstavitelný, do toho točil. Je obdivuhodný.“
S Josefem Dvořákem byli několikrát pozvaní do lázní, aby lázeňským hostům vyprávěli o jeho (nejen) hereckém životě. „Byli jsme tam už asi pětkrát, a to je pro mě zase nový bonus k těm knihám. Jsou to takové dožínky,“ usmívá se spokojeně.
Podivná fanynka Karla Gotta
Psala také o lidech z hudební branže. „Dělala jsem spoustu rozhovorů například s Mekym Žbirkou. Pro mě to byl okouzlující člověk, tak jsem byla ráda, když mě pro knížku o něm oslovili. Dokonce k závěrečnému čtení neměl ani žádné připomínky.“
Hodně psala i o Karlu Gottovi. „Tam mě někdy zarazily fanynky. Ty byly prapodivné, zejména jedna. Psala mi každý den a popírala všechno, co kdo o něm napsal. Tvrdila, že ona je jeho jedinou partnerkou, že je vyvolená. Vymyslela si, že s ním žije. A když měl nějakou partnerku, tak psala, že je to vymyšlené.“
O čem bude šestá kniha o Josefu Dvořákovi? Kniha, kterou má ráda, byla ve své době propadák. Která to je? Co prozradila o posledních chvílích Zity Kabátové? Jak vzpomíná na Helenu Růžičkovou, na její váhové výkyvy a co za tím stálo? Poslechněte si v rozhovoru s Alex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka