KOPAT - část druhá

25. březen 2004

Včera jsem tu načal téma slovesa kopat, jeho jazykového zákulisí.Řekl jsem, že toto všeslovanské, původem indoevropské slovo má odedávna významy "zkypřovat nějakým nástrojem půdu" a "tlouct do něčeho nohama", a poměrně odnedávna že to slovesa také znamená hrát fotbal. A že dokonavé zkopat znamená něco zkazit neboli udělat kopanec. Poslední význam snad souvisí s nedokonalým kopáním motykou, možná se špatným výkladem úsloví udělat botu.

Kromě kopané, kopaček a kopáčů, o nichž jsem tu včera také mluvil, do příbuzenstva slovesa kopat patří i mnoho dalších slov. Pochopitelně především slovesa nakopat, rozkopat, překopat, dokopat, pokopat, zakopat, vykopat, dále podstatná jména kop, kopanina, kopanice, zákop, výkop, příkop a okop. U všech těchto slov si souvislost s kopáním více či méně uvědomujeme. Což myslím neplatí u abstraktního výrazu průkopník, kterým označujeme toho, kdo prosazuje nějaké nové postupy či myšlenky, kdo jim jaksi prokopává cestu do běžného života.

U podstatných jménech kopa, kopka, kopec a kopeček jsme si souvislost s kopáním myslím schopni uvědomit velmi rychle. Praslovanské kopa, které znamenalo hromada, bylo odvozené od kopat, protože kopa byla prostě hromada nakopané země. Pozoruhodné určitě je, že staří Čechové měli jaksi mužský protějšek k ženskému kopa, to slovo znělo kop a říkalo se tak kopám ne nakopaným, ale vzniklým v krajině přirozeně, tedy kopcům. Stejný původ má i početní jednotka, kterou užíváme dnes už jen v souvislosti s počítáním vajec. Kopa vajec je šedesát kusů. Což je z toho, že slovem kopa se kdysi označoval také stoh slámy, později se upřesnilo, že kopa slámy je určitý přesný počet snopů a protože se tenkrát počítalo v šedesátkové soustavě, kopa slámy bylo šedesát kusů snopů. A od toho se při počítání místo slova šedesát užíval výraz kopa, i když s kopáním to, jako například právě u vajec, už nemělo nic společného ani vzdáleně. Mimochodem, čtvrtině kopy slámy, tedy patnácti snopům, se říkalo mandel, což je také slovo, které dosud žije. Ale o něm až zítra, kdy budu v tématu pokračovat. Budu mluvit o mandelích a mandelinkách, ale pak se vrátím k další kopě, k té veselé, a dojde i na kopí a dokonce i na kopejku.

autor: Michal Novotný
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.