Krnovská synagoga je po rekonstrukci centrem židovské kultury i místem akcí pro širokou veřejnost
Synagoga postavená v novorománském slohu je inspirovaná stavbami sefardských Židů a do dnešních dnů připomíná prosperitu někdejší místní židovské komunity, v jejíchž řadách bylo mnoho významných krnovských podnikatelů a osobností. Synagoga byla dokončena v roce 1872 a celkové náklady na její výstavbu dosáhly 26 tisíc zlatých, z toho 500 zlatými přispěl i sám císař František Josef I.
Objekt synagogy přestal sloužit bohoslužbám v roce 1938, kdy Krnov obsadila německá armáda. Nicméně jako jedna z mála synagog v regionu byla uchráněna před zničením v době nacistické okupace - na rozdíl od synagog v Ostravě, Opavě, Olomouci a Kroměříži, které byly zapáleny a srovnány se zemí. Krnovská synagoga pak byla vzhledem k výhodné poloze blízko centra města adaptována na městskou tržnici. Po válce sloužila také jako sklad nebo okresní státní archiv.
V polovině 90. let 20. století byla synagoga navrácena Židovské obci a díky podpoře příznivců judaismu a krnovských patriotů se synagogu podařilo zachránit, postupně zrekonstruovat a zrestaurovat. V současné době slouží Krnovská synagoga kulturnímu, duchovnímu a společenskému životu. Konají se v ní jak bohoslužby a židovské oslavy, tak i koncerty, přednášky, výstavy nebo speciální komentované prohlídky s ochutnávkami židovské kuchyně.
V roce 2019 se Krnovská synagoga, společně s dalšími devíti objekty v rámci projektu 10 hvězd, stala součástí Evropských cest židovského kulturního dědictví. V současnosti je poslední činnou synagogou na severní Moravě a ve Slezsku, kde se pravidelně konají šábesové bohoslužby a slaví židovské svátky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.