Kulturní dům Echo v Lipníku nad Bečvou má unikátní interiéry i obrovské sklepení
Nejen letité památky, ale i poměrně nové stavby mohou být chloubou města. Mezi takové patří bezesporu zrekonstruovaná budova někdejší Orlovny, která dnes slouží jako kulturní dům Lipníku nad Bečvou. Během krátké doby se stala významným bodem na kulturní mapě města i okolí.
Kulturní dům Echo se slavnostně otevřel 3. prosince 2013, nicméně jeho dnešní podobě předcházela složitá přestavba probíhající od roku 2012. I před obnovou ale budova sloužila jako kulturní stánek, od první republiky v ní sídlilo lipenské kino. To první jménem Svornost vzniklo již ve třicátých letech 20. století, kdy se v bývalé tělocvičně zřídila promítací kabina.
Na stejném místě se promítaly filmy i za druhé světové války. Němci ovšem kino přejmenovali na Orbis, aby se mu po osvobození města nově začalo říkat kino Svět.
Ani tělocvična, ani kinosál však nebyly tím prapůvodním, co zdejší dům zažil. Jeho poloha jižně od historického náměstí, přímo u okružní cesty, která byla dlouhá léta hlavní dopravní tepnou centra města, napovídá, že zde byly obchodní a možná i výrobní prostory.
Historické bádání zatím neprozradilo jaké, nicméně víme, že v okolí domu kdysi působily minimálně dva pivovary. A to, že některý z nich mohl využívat i tento objekt, evokují obrovské sklepy, které se pod kulturním domem dochovaly dodnes. Ještě v osmdesátých letech se uvažovalo o jejich využití jako protiradiačního krytu. Dnes jsou prázdné, při ojedinělých prohlídkách se do nich však nahlédnout dá.
Před vchodem stojí obří gramofon
Přestavbou kina a dalších prostor teď vznikl v Lipníku nad Bečvou zajímavý kulturní stánek, architektonicky propojující moderní prvky s historickou budovou. K dispozici je sál, výstavní prostory ve foyer a také kavárna. Pozoruhodné jsou i výtvarné prvky, zejména unikátní světla, která připomínají, že Lipník nad Bečvou je město uměleckých kovářů.
Díky rekonstrukci se změnil i prostor za kulturním domem, kde dříve stávalo letní kino. To bylo zbouráno a na jeho místě vzniklo volné prostranství, které umožňuje jednak příjemný průchod z přilehlého sídliště do centra města a zároveň se zde pořádají venkovní akce typu kulturního léta a další setkání.
Kulturní dům Echo má navíc nepřehlédnutelné poznávací znamení - obří žlutý gramofon, který stojí přímo před vchodem. Tato skulptura se ovšem v Lipníku objevila mnohem dřív, než se začalo s přestavbou objektu. V té době zdobil nádvoří knihovny.
Původně se tento artefakt z dílny kováře Martina Štellera představil na jednom z ročníků výstavy Kov ve městě, kterou Lipník pravidelně pořádá. Obyvatelé města si ho natolik oblíbili, že ho místní radnice koupila a po dostavbě Echa se stal jeho neodmyslitelnou součástí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Myslet si, že věda a politika nesouvisí, je zhýčkanost.‘ Výzkumnice Tatlowová hovoří o čínském vlivu v EU
-
Špičkový generál s nejasnou minulostí. Kim Čong-un do Ruska poslal šéfa speciálních složek
-
Udělejte daňovou reformu a 30 tisíc lidí se dostane nad hranici chudoby, navrhují ekonomové
-
Dita Řepková se v prosinci stane ústavní soudkyní, její jmenování schválil Senát