Lesní cestu v Novohradských horách zdobí hyalitové sklo z někdejší sklárny
Novohradské hory na pomezí Čech a Rakouska jsou dnes téměř liduprázdné. V minulosti byly však poměrně hustě osídlené a tamní obyvatelé se živili především sklářskou výrobou. Na její pozůstatky můžete narazit i v místech, které dnes připomínají spíš divočinu. Například v lese je dodnes možné najít valouny z tamní sklářské speciality – hyalitu.
Ten vynalezl Jiří František August Buquoy, polyhistor z hraběcího rodu. V listopadu 1816 poprvé vyrobil černé sklo, které pojmenoval podle řeckého slova hyalos – sklo. Pomáhal mu při tom sklář Jakob Wagner ze sklárny v Jiříkově Údolí. Spolu rozemleli železářskou strusku a tu přidávali do roztaveného skla, čímž dosáhli jeho černého zabarvení.
Postupně se hyalitové sklo natolik zlepšilo a získalo takovou kvalitu, že se mohlo začít vyfukovat. V roce 1821 byl objeven červený hyalit, do něhož se postupem času začaly přidávat střepy z černého hyalitu, a tak vznikl mramorový červenočerný hyalit.
Vynálezce hyalitu recept na jeho výrobu nikomu neprozradil
Hyalit měl napodobovat obsidián, horninu známou rovněž pod názvem sopečné sklo. Ten je tvrdý a zároveň křehký. Stejně tak i jeho sklářská nápodoba - byla sice tvrdá, ale také křehká a tudíž ji mohli zpracovávat pouze ti nejlepší brusiči a řezači. Oproti červenému byl černý hyalit často zdoben zlatým dekorem.
Hyalit byl velmi ceněn i ve světě a svého času konkuroval anglickému sklu. Hyalitové sklo lépe snášelo změnu tepla a mohly se v něm uchovávat například léky před světlem. Sláva hyalitu začala upadat v 2. polovině 19. století.
Vynálezce hyalitu Jiří František August Buquoy recept na jeho výrobu nikomu neprozradil a ani dnes jej nikdo ve srovnatelné kvalitě nedokáže vyrobit. Nedaleko osady Černé Údolí v Novohradských Horách ale můžete dodnes najít v lese cestu, která je v dlouhém úseku zpevněna tímto druhem skla namísto štěrku.
Skleněnou cestu najdete v lese nedaleko osady Černé Údolí v Novohradských horách. Protože tuto kuriozitu místní chrání, nezbude vám, než se pustit do pátrání na vlastní pěst a cestu v lese najít. Možná vám napoví fotografie v galerii.
Zvětšit mapu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vydírání Součka? ‚Radní jsou znepokojeni, chtějí to od něj vysvětlit,‘ říká šéf Rady ČT
-
Rakušan chce přitvrdit proti nelegální migraci. ‚Zvýšíme bezpečnost bez populismu,‘ říká
-
Hlavní cenu Magnesia Litera získal Hlaučův román Letnice. Ocenění obdržel i komiks zesnulého Smutena
-
Na teroristickém útoku na koncert Taylor Swift se měl podílet 20letý Slovák. Plánoval i střelbu v Istanbulu