Lesní pedagog nosí v batohu paroží i pásmo na měření kmenů. Dvě hodiny v lese promění v nezapomenutelný zážitek
Dnešní děti znají les často jenom z pohádek. Netuší, co dělají myslivci, ani jak se v lese chovat. Školáci z Obecnice v Brdech jsou naopak v lese jako doma. Pomáhá jim k tomu speciální výukový program Vojenských lesů a statků České republiky. Na dobrodružné výpravy do lesa se s dětmi vydává lesní pedagožka Petra Večeřová z divize Hořovice.
Každé vycházce se školáky předchází důkladná příprava. Lesní pedagožka Petra Večeřová se dopředu domluvila s učitelkou, o čem si bude s dětmi po cestě vyprávět. Na zádech nese batoh na pomůcky, které si předem nachystala v lese. Vychovatelka z družiny Základní školy v obci Obecnice Hana Poláková vzala tentokrát na vycházku prvňáky, druháky a třeťáky: „Chodíme už třetím rokem a v tomto školním roce je to už počtvrté.“
Děti cestou hledají stanoviště vyznačená barevným krepovým papírem. Hned na prvním stanovišti je obrázek lesní zvěře. „Kdo už to vidí, tak si může udělat z rukou dalekohled,“ zavelí Petra Večeřová. Děti hádají, zda je na obrázku srnec nebo jelen. Cestou děti nacházejí paroží, které tam Petra Večeřová předem ukryla. Je vidět, že se děti v lese dobře vyznají a rozeznat srnce od jelena je pro ně hračka.
Vychovatelka Hana Poláková si výukový program Petry Večeřové pochvaluje: „Je úžasná. Dokáže děti zabavit. Formou hry se toho děti hodně naučí.“ Procházka lesem u Obecnice trvala asi 2 hodiny. Děti se za tu dobu naučily od sebe rozeznat srnce, jelena a daňka. Pásmem změřily kmen smrku a také pozorovaly srnčí stopy.
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka