Listopad a dušičky v Pojizeří
Pojizeří je etnograficky i geograficky velmi pestrá oblast, která leží v severovýchodních Čechách a sahá od podhůří Krkonoš (horní Pojizeří) na Turnovsko (střední Pojizeří) až k okolí Mnichova Hradiště a Mladé Boleslavi (dolní Pojizeří).
Najdeme v něm oblasti založené na podomácké výrobě i zemědělství, oblasti zaměřené na zpracování dřeva a velmi typické je i zpracování skla a drahých kamenů. Zajímavé je, že např. tradice zpracování granátů v Turnově a okolí nebyla dána ani tak jejich blízkými nalezišti jako spíš faktem, že v době pobělohorské se právě na Turnovsku usadili brusiči drahých kamenů, kteří byli v Praze už od dob Rudolfa II.
Navíc se v 18. století začala v Pojizeří manufakturním způsobem vyrábět skleněná kompozice. To všechno a navíc blízkost hranice s Německem a Polskem vytvořily z Pojizeří velmi zajímavý region s velmi dochovaným zvykoslovím.
A zvlášť měsíc listopad byl na nejrůznější tradice velmi pestrý – počínaje Dušičkami přes Kateřinské a Cecilské zábavy a konče svatoondřejskou lidovou magií a čarováním. Za tím vším se s etnoložkou Vladimírou Jakouběovou do Muzea Českého ráje v Turnově vypravila Markéta Ševčíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.