Malérečka unikátních kraslic Marie Vlčková z Uherského Ostrohu
Symbolem jara je už od předkřesťanských dob v celé Evropě vejce, a to se postupem času stalo i symbolem Velikonoc a velikonoční koledy.
Až do první světové války se jako dárek rozdávala vejce syrová a omalovaná či obarvená a některé ženy – zvláště z jihovýchodní Moravy, z oblasti Vnorov, Ostrožské Nové Vsi a Uherského Ostrohu, dosáhly v jejich zdobení bravury, která je proslavila ve velké části tehdejšího Rakouska-Uherska.
Pro oblast kolem Uherského Ostrohu byly v 19. století a na začátku 20.století typické složité florální a geometrické ornamenty, které si tamní ženy předávaly z generace na generaci. Po první světové válce jimi začaly zdobit i vyfouklá vajíčka.
Z těchto žen vzešla i Marie Vlčková – učily ji maminka, babička a tety, a díky nim precizně ovládá složité drobnokresebné motivy z 19. století. Její batikované a zelové kraslice obdivují po celém světě a paní Marie si dokáže vyrobit i veškeré nástroje na jejich zdobení. Jako jediná malérečka kraslic v republice získala od Ministerstva kultury ČR titul „Nositelka tradice lidového řemesla“.
O tajemství kraslic a doprovod cimbálových muzik Kunovjan a Ohnica si poslechněte v přiloženém záznamu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.