Michal Prokop: Mým životem měla být politika, ale zjistil jsem, že muziku mám v sobě
Na kontě má řadu hitů jako Bitva o Karlův most nebo Kolej Yesterday. „Potkaly se s dobou, byla to šťastná náhoda, kdy se všechno tak nějak sešlo,“ myslí si Michal Prokop.
Osvědčené písně hraje na koncertech dodnes. „Prolítne mi hlavou, že některé jsou staré 40, 45 let. Ale pořád nás to baví. A myslím, že by nám to posluchači neodpustili, kdybychom je nezahráli,“ říká lídr skupiny Framus Five.
Myslel jsem, že mým životem je politika
Od muziky se na delší čas vzdálil dvakrát. Jednou, když byl poslancem a jednou, když moderoval pořad Krásný ztráty. „Ambici být politikem jsem skutečně měl a myslel jsem si, že jsem s hudbou profesně skončil. Nezanevřel jsem na ni, to vůbec, ale měl jsem za to, že politika je můj život.“
Zjistil, že muzika je pro něj ale víc. „Ta láska a kořeny jsou ve mně. Vůbec jsem si nemyslel, že ještě budu hrát. Hodně jsem se toho bál, změnily se poměry, publikum. Návrat způsobil až Pavel Šrut, který mi to skoro nařídil. A ono se to povedlo,“ těší Michala Prokopa. „Takže naopak odskok byl k té politice a nelituju toho. Potkal jsem tam spoustu úžasných lidí.“
Text je klíčová věc
Michal Prokop vyzdvihuje práci svých textařů, zejména Petra Skoumala nebo Pavla Šruta. „Text je pro mě strašně důležitej. Přiznám se, že celoživotně vůbec nepatřím k lidem, který by měli ambici rozebírat, co básník tím textem mínil. Tyhle rozbory mě štvaly už ve škole. Musí to na mě nějak zapůsobit, něco mě na tom musí zaujmout. Proto mám pocit, že i ten divák nebo posluchač si v tom taky musí najít sám to, co ho zaujme.“
V roce 1970 začal pracovat s Josefem Kainarem, který jim textoval Město ER. „To bylo moje druhý album, první setkání se zpíváním v češtině. Tak tomu textu jsem vůbec nerozuměl. Ale když jsem to začal zpívat, měl jsem pocit, jako když zpívám anglicky. A když jsme to později nahrávali se symfonickým orchestrem, najednou jsem v tom textu začal objevovat věci, který jsem ve dvaceti vůbec nebyl schopen pochopit. Takže i když texty nepíšu, jsou pro mě klíčový.“
Výběr jeho hitů najdete na albu Čas je šťastnej lhář, které pokřtil na konci roku. Shrnuje to nejlepší z devíti studiových desek z let 1969–2021. Bude i desáté album? „Devět alb myslím není konečných. Vždycky jsem měl pocit, že album, které jsem vydal, je to poslední, ale už to neříkám. Člověk je víc sebekritickej a zvažuje každej počin víc, než když mu bylo třicet. Ale teď to vypadá, že máme materiál ještě na další desku,“ usmívá se zpěvák. „Uvidíme, držte mi palce.“
Křest alba se konal 21. prosince, tedy v den tragické střelby na filozofické fakultě v Praze. S jakými pocity koncert odehrál? Jeho první a dosud jedinou kapelou je Framus Five. Jak to dokázal? Naléval hostům v pořadu Krásný ztráty opravdu alkohol? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.