Michal Říha o rehabilitaci po úrazech

5. červen 2012

S primářem oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny Ústřední vojenské nemocnice v Praze pplk. MUDr. Michalem Říhou, Ph.D. jsme si povídali o způsobech rehabilitace po různých úrazech.

K nejčastějším úrazům, kteří hlásí klienti pojišťovnám, patří řezné i tržné rány a podvrtnuté kotníky. Muži utrpí dvojnásobně více úrazů než ženy, nejvíce zranění se přihodí v jarních měsících. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími tuzemskými pojišťovnami.

  • Primář oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny Ústřední vojenské nemocnice v Praze pplk. MUDr. Michal Říha, Ph.D. o způsobech rehabilitace po různých
    úrazech
    " style="">
    Primář oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny Ústřední vojenské nemocnice v Praze pplk. MUDr. Michal Říha, Ph.D. o způsobech rehabilitace po různých
    úrazech
    " style="">
    Primář oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny Ústřední vojenské nemocnice v Praze pplk. MUDr. Michal Říha, Ph.D. o způsobech rehabilitace po různých
    úrazech
0:00
/
0:00

Mezi další časté úrazy patří podvrknuté kolenními klouby a zlomeniny prstů.

Nejčastěji dochází k úrazům během jara, naopak letní prázdninové měsíce bývají z hlediska počtu náhlášených úrazů spíše podprůměrné.

Česká pojišťovna ve svém průzkumu zjistila, že nejčastějšími příčinami dětských úrazů bývají dopravní nehody, ve kterých děti figurují jako cyklisté, chodci nebo spolujezdci, a dále pak otravy, popáleniny a tonutí. Nejčastěji se úrazy dětem stávají mezi 13. a 14. rokem.

Dalším společným jmenovatelem řady úrazů bývají sportovní aktivity. Při ní dochází k poraněním kolenního kloubu, ramenního kloubu a poranění Achillovy šlachy. Všechna tato poranění jsou typická pro střední či mladší věk.

Co se týká prevence úrazů, pak zejména pečlivé zahřátí organismu před sportovní aktivitou je nutností. Pokud je vhodně veden i silový trénink, tedy cvičení 1x až 2x týdně v posilovně s lehkými vahami, dochází přiměřeným způsobem ke zpevnění jak dynamických stabilizátorů – svalů, tak i statických stabilizátorů – vazů, čímž se významně se snižuje výskyt těchto poranění.

Různé druhy úrazů vyžadují odlišnou délku rekonvalescence a to v závislosti na věku, typu úrazu a případných komplikacích. Ať už se jedná o jakouliv zlomeninu či úraz, je vhodná následná rehabilitace. Důležitou roli hraje motivace takového člověka i jeho postoj k terapii.

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu