Milan Drobný: Být zpěvákem jsem neplánoval, hrál jsem hlavně hokej
„Na konzervatoři se zřizoval nový obor. Netušil jsem vůbec, do čeho jdu. Mým třídním byl Oldřich Nový a spolužákem Karel Gott,“ vypráví zpěvák.
Na kontě má hity jako Písnička pro kočku, Pláču, pláču sůl a další. Milan Drobný koncertoval po celém světě, přestože jeho výjezdy ovlivňovala funkce jeho otce, který byl důstojníkem zahraniční armády. Kvůli tomu ho před rokem 1989 pouštěli za hranice jen na vybrané koncerty. „Do Ameriky jsem měl letět třikrát, ale nedopadlo to. Až v roce 1994 jsem se tam dostal na turné pro naše krajany.“
V lavici a v Semaforu s Gottem
Otcův post ho ovlivnil i na gymnáziu, ze kterého byl odejit. „Bylo to kvůli nedorozumění s jedním hochem, jehož otec byl velmi činný politik.“ Nebylo jasné, kam půjde, zpěvákem být neplánoval, v té době hrál aktivně hokej. Nakonec u něj ale zpěv vyhrál. „Spolužačky chtěly, abych nějakou školu měl, a zjistily, že na konzervatoři se zřizoval nový obor Hudební komedie a operety a že tam bych to mohl zkusit. Netušil jsem vůbec, do čeho jdu. Že bych měl umět třeba noty. Šéfoval tomu Oldřich Nový, který byl i mým třídním učitelem.“
Čtěte také
Jeho spolužákem na konzervatoři byl Karel Gott, se kterým pak mnoho let úzce spolupracoval. Kamarádili spolu přes 60 let. „Když v divadle Semafor dvojice Suchý a Šlitr hledala náhradu za Waldemara Matušku a Karla Štědrýho, nastoupili jsme my. Oni původně chtěli jen Gotta, ale on chtěl jít jen se mnou, tak jsem se tam dostal.“
V Semaforu strávil mnoho let. Později spolupracoval s Country Beatem Jiřího Brabce, orchestry Karla Vlacha a Václava Hybše. I ve svém věku stále koncertuje a na Českém rozhlase Sever má svůj pořad Retro s Milanem Drobným.
Nezahálí ani v osobním životě a s nadsázkou říká: „V 70 letech jsem se oženil a popřel jsem svoje tvrzení, že svatba je zbytečná. Svou ženu jsem poznal v Třeboni na kole. Pak jsme spolu strávili měsíc na Srí Lance. To prověřilo náš vztah a už jsme spolu sedm let.“ O zážitcích nejen ze Srí Lanky se dočtete v jeho nejnovější knize o cestování Všude kde jsem byl, jsem byl rád.
Přestože napsal jedenáct knih a na 350 scénářů, za spisovatele se nepovažuje. Nicméně v roce 2014 byl přijat do Obce spisovatelů. Co o něm odhalují jeho knihy, proč ho zatkli v Itálii v kostele a jak se udržuje v kondici, si poslechněte v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka