Minerální vodu Mattoni zná celá Evropa. Česko-italský podnikatel dodával minerálku i císařovi
Už z roku 1522 pochází první zmínka o takzvané bukové kyselce, kterou ale obyvatelé okolí Karlových Varů pravděpodobně znali už mnoho století předtím. Celá oblast je bohatá na minerální vody a konkrétně název kyselka značí, že voda je přirozeně nasycená oxidem uhličitým.
Moderní historie zdejších minerálních vod se začala psát s rozvojem lázeňství. Heinrich Mattoni, česko-italský podnikatel, začal v městečku Kyselka stáčet minerální vodu a dodávat ji hostům lázní. Hliněné nádoby nahradil skleněnými lahvemi, které se plnily v automatické stáčírně. Skleněné lahve pak nechal opatřit papírovými etiketami s rodinným symbolem červené orlice.
Mattoni byl díky kvalitě svých produktů a služeb v roce 1870 jmenován c. k. dvorním dodavatelem minerální vody, a v roce 1898 dokonce komorním dodavatelem samotného císaře. Vydělané peníze pak posloužily k rozvoji městských lázní Kyselka.
Heinrich Mattoni byl nakonec nejvyšším rozhodnutím rakouského císaře povýšen do šlechtického stavu a značka Mattoni je dodnes známá po celé Evropě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.