Místopředseda hnutí STAN Michalik náhle zemřel

13. červen 2022

V neděli zemřel místopředseda hnutí STAN Věslav Michalik. Bylo mu 59 let. Informaci potvrdil předseda hnutí a ministr vnitra Vít Rakušan. Michalik byl rovněž starostou obce Dolní Břežany. Server Neovlivní.cz na twitteru uvedl, že zahynul během výletu na horách. Po loňských sněmovních volbách se původně měl stát ministrem průmyslu a obchodu, nominace se ale vzdal kvůli pochybnostem o dřívějším podnikání a možném střetu zájmů.

Michalik se narodil 1. března 1963 v Českém Těšíně. Vystudoval Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze, kde v roce 1992 získal i titul kandidáta věd. Ekonomické vzdělání si doplnil na Rochester Institute of Technology v USA. Starostou Dolních Břežan byl nepřetržitě od roku 2004. Místopředsedou STAN se stal loni.

V letech 1986 až 1996 pracoval Michalik jako vědecký pracovník Akademie věd ČR v Ústavu jaderné fyziky a Ústavu dozimetrie záření, po odchodu z akademické sféry až do roku 2007 působil ve finančních institucích v různých funkcích od analytika až po člena představenstva. Od roku 2002 podnikal v oboru investiční poradenství.

V roce 2012 byl zvolen zastupitelem Středočeského kraje, v letech 2016 až 2017 byl radním kraje pro hospodářský a regionální rozvoj včetně evropských fondů a rozvoje venkova. V listopadu 2020 se stal náměstkem středočeské hejtmanky pro finance a strategii.

Michalik loni v listopadu odmítl nominaci na ministra, protože nechtěl zatěžovat nový kabinet Petra Fialy (ODS) srovnáváním se situací předchozího premiéra Andreje Babiše (ANO). Řekl ale, že jeho dřívější podnikání na Kypru bylo v souladu se zákonem.

Investiční společnost tam vznikla podle něj na základě doporučení daňových a právních poradců. Potenciální střet zájmů kvůli třetinovému podílu ve fondu, který vlastní solární elektrárny, by se podle něj dal vyřešit prodejem elektráren.

Dolní Břežany vystaví kondolenční knihu

Lidé budou moci na radnici v Dolních Břežanech u Prahy vyjádřit soustrast s úmrtím dlouholetého starosty a místopředsedy hnutí STAN Věslava Michalika. V přízemí úřadu bude vystavena kondolenční kniha, řekl dnes ČTK místostarosta Lubomír Havel (za STAN).

Soustrast s úmrtím vyjadřuje také kraj, kde Michalik zastával funkci hejtmančina náměstka pro finance. Na budově bude viset černá vlajka a připravena by měla být i kondolenční kniha.

zdroj: ČTK
Spustit audio