Moje tělo začalo používat lopatky

11. květen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Záda | Foto: Fotobanka stock.xchng

Moje tělo začalo používat lopatky

Pánevní dno, chodidla, dech a držení těla jsou podle Zuzany Bičíkové, zakladatelky programu Vnímej své tělo, čtyři nejdůležitější pilíře, na které by se měl zaměřit každý, kdo chce svému tělu porozumět.

Dnes vnímáme mnohem víc, jak vypadáme a jak se cítíme, a díky tomu chceme znát a chápat své tělo více do hloubky. Lidé přestávají věřit klamným informacím valících se z reklam a médií, sami se vzdělávají a snaží přijít na to, co je pro ně a jejich tělo nejlepší. Zajímáme se o to, co jíme, protože potrava je pro tělo palivem, o pohyb, který je základním projevem života a o psychiku, která nám dělá svět takovým, jaký jej vidíme.

Program Vnímej své tělo je založený na správném dechu, na pozicích z jógy a vychází od nohou. Vrací nás k vnímání svého těla, ke středu těla, ke správným cvikům. Aby náš pohybový aparát správně fungoval, je třeba, aby naše tělo bylo dostatečně silné, ale taky flexibilní.

Tělo bude skvěle fungovat, když zavedeme do každodenního života správné dýchání a cviky, které protahují a posilují tělo komplexně. K tomu připočtěme stres, pod jeho vlivem se tělo stahuje.

Zuzana Bičíková, autorka pořadu Kateřina Dvořáková a spokojený Mirek

Mirek cvičil každý den, chodil plavat do dráhy s profesionály, stačil při trénincích vrcholovým sportovcům, denně si dělal výzvy v podobě běhu a cvičení v posilovnách. Než mu selhalo tělo. Začal hledat způsob, jak se vrátit k aktivnímu životu, dát cvičebnímu plánu systém, vnímat svoje tělo a signály, které vysílá.

„Zuzana Bičíková mi připravila první cvičební plán na doma – dýchání v různých polohách, různé pohyby pánví a podobné pro mě hrozně divné věci. Cvičil jsem denně doma 30 minut a se Zuzkou dvakrát týdně. Velmi rychle se věci začaly hýbat kupředu. Najednou jsem se dokázal ohnout do pozic, ve kterých jsem nikdy nebyl. Začal jsem používat střed těla. A najednou se mi pohyb začal zdát lehčím. A začal jsem používat lopatky. Vrátil jsem se k plavání s trenérem, ale protože jsem už měl tělo zpevněné jiným způsobem, držím dobře polohu a vydržím plavat celý trénink.“

Co všechno sebou do našeho života může přinést pravidelné cvičení? Co dokáže s tělem udělat nesprávný dechový stereotyp a pasivita tělesného jádra? Jak se zbavit diastázy? Proč jsou chodidla výchozím bodem správného držení těla? Poslechněte si záznam dalšího skutečného příběhu medicíny.