Multifunkční muškátový oříšek: na klidné trávení, bolavé klouby i lepší spaní
Muškátový oříšek pochází ze stromu, který se jmenuje muškátovník pravý. Využívá se především jako dochucovací koření, které podporuje chuť k jídlu a zajišťuje klidné trávení.
Při vaření přidáváme muškátový oříšek až na konec, protože tepelnou úpravou ztrácí chuť. Skladujeme ho vždy v uzavřené nádobě, v suchu a temnu. Můžeme ho nastrouhat do polévky, bešamelové omáčky nebo do cukrovinek. Opravdu ho ale stačí jen na špičku nože, ne více – jídlo by po něm mohlo zhořknout.
Účinný je i při léčbě bolavých kloubů: stačí smíchat trochu muškátového oleje s běžným olejem a klouby namazat. Má také uklidňující účinky a stimuluje vytváření serotoninu. Stačí do šálku teplého mléka přidat špetku oříšku a popíjet před spaním. Kromě toho, že lépe usnete, podpoříte dokonce i fungování vašeho mozku.
Související
-
Kurkuma vám posílí imunitu. A maska z kurkumy pak pomůže na mastnou problematickou pleť
Kurkuma neboli indický šafrán se používá především v kari koření a díky své výrazné žluté barvě jako potravinářské barvivo.
-
Chilli papričky vám rozproudí krevní oběh. Po jakékoliv úpravě totiž neztrácí svoji pálivost
Pokud do jídla přidáváte chilli papričky, zbavte je nejdříve semínek, zmírníte jejich ostrost.
-
Kardamom se hodí do čajových směsí i salátové zálivky. Vyzkoušejte ho v kuchyni!
Voňavé koření, které se dává do čaje i kávy, ale také do sladkého pečiva nebo se žvýká pro osvěžení dechu. Kardamom se díky své vůni využívá při výrobě likérů i parfémů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.