Může kvést hvězdník, nesprávně uváděný jako amarylis, modře? Hodí se červivé švestky na pálení?

24. listopad 2023

Jak se na zahradě zbavit pýru? Hodí se červivé švestky na pálení? A je možné, aby se z květináče vyklubal modrý hvězdník? Na vaše dotazy odpovídá Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

Jak se zbavit pýru, jaké jsou finty?

„Oslabit se dá například opakovaným výsevem rostlin, kterým říkáme zelené hnojení. Rostou rychle, a až se pýr probudí, horko těžko se vejde do zelené hmoty. Má málo světla, živin a slábne.“

K odstranění pýru používáme rycí vidle, kopáč, redukovat ho pomůže i zelené hnojení

Mohou se červivé švestky použít na pálení?

„Mohou. Takové plody mívají vyšší obsah cukru, a to je pro tento účel žádoucí. Horší je to se švestkami, které napadla šarka. Virové onemocnění, které se projevuje světlými kroužky na listech a vpadlými skvrnami na plodu. Pod nimi je červená dužnina ulpívající na pecce. Takové švestky mají mnohem menší obsah cukru než plody stejné odrůdy, ale nenapadené. Na kvašení se nehodí.“

Švestka Vlaška i s červíkem

Může kvést amarylis modře?

„I bez pohledu na kytku mohu říci, že to, co chybně označujeme jako amarylis, je ve skutečnosti hvězdník. Hvězdníky (Hippeastrum) mohou mít květy v průměru až 15 či 20 centimetrů velké. Bývají jednobarevné, červené, růžové, bordó, bílé, lososové, také žíhané, nebo s okrajem v jiné barvě. Modré nejsou. To by byla opravdu veliká vzácnost! Určité druhy navíc příjemně voní. Snesou suchý vzduch v bytě.“

Hvězdník umístíme k oknu, nejlépe na jižní, jihovýchodní, či jihozápadní stranu. Ideálně do místnosti s teplotou okolo 20 °C. Pokud chceme, aby květy rozkvetly najednou, květináč s rostlinou pravidelně otáčíme. Hojně zaléváme, přibližně jednou za pět dnů, ale přebytečnou vodu slijeme, aby kořeny nehnily. Přihnojujeme. Po rozkvětu můžeme hvězdník přenést na chladnější místo a tak prodloužit dobu kvetení. V závislosti na teplotě v místnosti kvete přibližně 14 dnů.

Hvězdník
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.