Mykolog Jiří Véle získal díky studiu podloží hub dalšího koníčka. Učaroval mu svět kamenů

15. květen 2025 09:00

Jiří Véle už více než 40 let působí jako uznávaný mykolog-amatér. Ve svém rodinném domku ve Svárově má soukromou mykologickou poradnu. Zájem o houby mu ale rozšířil znalosti v oblasti mineralogie a entomologie. Dnes má doma velkou sbírku kamenů z okolí svého bydliště a brouků z celého světa.

Jiří Véle je pro všechny houbaře Kladenska známou osobností. Mnozí jeho soukromou mykologickou poradnu ve Svárově navštěvují. V praxi to funguje tak, že mu lidé v papírovém pytlíku dají do schránky nalezenou houbu, připíší svůj telefon a on jim co nejrychleji odpoví, zda-li si nalezený kousek mohou dát k jídlu či nikoliv.

Ostatně jako mykolog s více než čtyřicetiletou zkušeností zná několik stovek druhů hub, a pokud daný originál nepozná, alespoň určí z jakého je rodu.

Kamenná sbírka pana Jiřího Véle

Zajímavá životní cesta

Původně vystudoval Střední umělecko-průmyslovou školu pro zpracování drahých kovů a kamenů v Turnově. Jeho profese, brusič drahých kamenů, je ale dnes pro něj volnočasovou aktivitou a kameny se staly koníčkem.

Šikovné ruce ho nakonec živí jinak. V současnosti pracuje jako vedoucí výroby v oboru strojírenství v jedné pražské firmě. Láska k přírodě i touha po poznávání ho nakonec přivedly k životní filozofii, kterou se řídí – „vše souvisí se vším“.

První houbu našel už jako malý chlapec a velmi ho zaujala. Především vše, co kolem ní objevil. Postupně se tak kromě hub začal zajímat i o přírodní vědy. Vše na sebe totiž navazovalo. Od hub se dostal ke zkoumání jejich podloží a tím začal objevovat i krásu kamenů.

Kamenná sbírka pana Jiřího Véle

A to už byl pouhý krůček k tomu, aby se začal zajímat i o entomologii. Kvůli své sbírce brouků sjezdil mnoho zemí. Mohl tak porovnávat. Začal zjišťovat, že Česká republika je skutečným rájem z hlediska krás přírody i geologického podloží, které je pro sběratele minerálů a kamenů nesmírně zajímavé.

Pan Véle tvrdí, že stačí vědět kam jít a v přírodě najdete všechny druhy kamenů a minerálů, které si usmyslíte. Ovšem ono „vědět kam jít“ musí být podloženo studiem především geologických map a geologických zlomů. A také je důležité umět se v přírodě dívat kolem sebe.

Do přírody s kladivem

Když se proto Jiří Véle vydá na houby, vnímá zároveň, v jakém podloží se nachází. Domů pak nosí kameny, které ha zaujaly. Když se vydává na mineralogickou výpravu, nese sebou do lesa krumpáč, velké kladivo a velký batoh. A nemusí chodit daleko.

Když si postavil rodinný domek v obci Svárov, uvědomil si, že se nachází v geologické oblasti Barrandienu. Začal se o okolí více zajímat a zjistil, jaké kamenné bohatství má za brankou své zahrady.

Dnes má doma překrásnou sbírku kamenů. Běžný pozorovatel by si mohl díky jejich barevnosti myslet, že se jedná o vzácné druhy z dalekých krajů. Opak je pravdou. Především se totiž jedná o železité křemeny a acháty, které pan Véle nalezl v okruhu pouhých 50 km od Svárova. Jsou sice místní, ale hrají všemi barvami. Je to ale také díky tomu, že pan Véle ví, jak kameny ve své dílně opracovat.

Kamenná sbírka pana Jiřího Véle

Z dílny do vitríny

Jiří Véle zůstal věrný své původní profesi – brusič vzácných kamenů. V zázemí svého domku si zřídil menší dílnu, kde své kamenné nálezy opracovává. Je to docela napínavá práce. Přináší totiž domů kameny, které na první pohled vypadají zcela běžně a neznalý člověk by si jich na cestě v lese ani nevšiml.

Pan Véle ale tuší, že by uvnitř mohla být mimořádná struktura kamene i barevnost. Kameny pilou rozřeže a dále opracovává, až jejich povrch přivede do nádherného lesku. Teprve poté je možné je vystavit a přidat do sbírky. Svou sbírku kamenů má ve skleněné vitríně. Je nasvícená, a pokud má čas, chodí si ke kamenům odpočinout a potěšit se pohledem.

Spustit audio