Na jeden z největších vinných sudů v Evropě si můžete sáhnout pod mikulovským zámkem
Když dostal brněnský bednář Christof Specht v roce 1643 od mikulovského pána Maximiliána z Dietrichsteina zakázku na výrobu velkého sudu, určitě netušil, že se z jeho díla jednou stane bezkonkurenčně nejstarší a nejobdivovanější sbírkový předmět ve vinařské sbírce Regionálního muzea v Mikulově.
„Sud měří na délku 621 centimetrů, váží více než 26 tun a vejde se do něj 101 400 litrů,“ prozradila gigantické parametry exponátu vedoucí průvodců na mikulovském zámku Jana Bučková. „Vinařskou funkci ale plnil sud nanejvýš padesát let. Zdejší pán si nechal sud vyrobit, aby do něj sbíral desátky, tedy jakýsi nájem za vinice kolem zámku,“ dodává.
Sud nakonec zřejmě připravila o jeho funkci neúroda. Nemohl být naplněn vínem, zůstal možná i několik let prázdný, a tak se rozeschnul. Zámečtí páni proto našli pro sud alespoň občasné náhradní využití. Dovnitř umístili muzikanty, kteří jim svou produkcí zpříjemňovali pobyt a popíjení ve vinném sklepě.
Mikulovský sud patří k největším i nejstarším v Evropě
Podle velikosti je mikulovský obří sud na 8. místě v Evropě, vezme-li se však v úvahu současně také jeho věk, přesune se na místo druhé. Před mikulovským sudem je pouze sud z Halberstadtu, který je zhruba o polovinu větší a o 45 let starší, všechny ostatní sudy jsou výrazně mladší, uvádějí internetové stránky mikulovského muzea.
Obří sud najdou návštěvníci mikulovského zámku v krásném zámeckém sklepení. Při prohlídce určitě většina z příchozích nepřeslechne lehké hučení klimatizace. „V 80. letech jsme měli menší problémy s dřevomorkou. Sud se musel ošetřit a v té době také vznikla klimatizace, sud potřebuje stálou vlhkost a teplotu. Permanentně je tady proto přibližně 8 stupňů,“ vysvětlila Jana Bučková.
Obří vinný sud se před návštěvníky sklepa neschovává za neprostupnou ohrádkou, zájemci o prohlídku se dostanou až těsně k němu a mohou si na něj dokonce i sáhnout. Je to dubové dřevo, které už vydrželo staletí, jen už se nedá jít dovnitř. Po zmiňovaném ošetření je vnitřek sudu vlastně jedovatý.
Vinný sud není jedinou zajímavostí, která se nachází ve sklepení mikulovského zámku. V sousedství stojí také monumentální dřevěné lisy na víno. „Nejzajímavější je tady původní kládový lis z roku 1756, a kdybychom vystoupali zpátky po schodech nahoru, tak tam najdeme celou galerii lisů,“ dodává na závěr Jana Bučková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Angličtina od první třídy. Ministerstvo školství navyšuje požadovanou úroveň jazyků i matematiky
-
Moskvě se nelíbí návrh Trumpova týmu na ukončení války na Ukrajině, tvrdí šéf ruské diplomacie Lavrov
-
Ovládli prestižní soutěž NASA a vyslali svou družici do vesmíru. Zájem o vědu sdílí tým LASAR už od dětství
-
Ekonom: Mzdy porostou hlavně ve velkých podnicích. Nástup Trumpa může přinést obchodní války