Na Strakonicku se můžete vydat po stopách Švandy dudáka. Jen pozor na rej divých žen

Naučná stezka Švandy Dudáka
Dvě města se v Česku přetahují o titul dudácké mekky - Domažlice a Strakonice. Obě leží na jihu Čech. A ať už patříte k obdivovatelům hry na dudy nebo ne, vydejte se dnes spolu s námi raději do Strakonic, kde mají dokonce naučnou stezku Švandy dudáka.
Strakonický dudák aneb Hody divých žen je divadelní hra Josefa Kajetána Tyla. Poprvé byla uvedena v Praze v roce 1847 a už při premiéře se setkala s nadšeným ohlasem diváků. Tyl se tenkrát nechal inspirovat strakonickou pověstí o dudákovi, který hrál pod šibenicí, a zároveň si pro hlavního protagonistu vybral předobraz ve skutečných osobách.
Dudáci Zelenka, Havelka, Matěj nebo Kubíček skutečně za dob Josefa Kajetána Tyla obcházeli kraj a hráli při lidových veselicích. A Strakonicko je možné obejít i dnes. Dudy k tomu ale potřeba nejsou, jen pořádné boty a pro jistotu i mapa. Naučná stezka Švandy dudáka totiž měří 17 kilometrů a vede civilizací i rozlehlými lesy.
Stezka začíná pod věží Jelenkou u strakonického hradu. Pokračuje podél zlatonosné řeky Otavy k replice pravěké svatyně Stonehenge, pak k ulici MUDr. K. Hradeckého, kde jsou dvě kapličky z první poloviny 19. století.
Poté stezka stoupá na Šibeniční vrch, kde v minulosti stávala kamenná šibenice. Tam se udály ony pověstné hody divých žen, při kterých byl Švanda málem utancován k smrti. Dodnes je prý lepší se za úplňku tomuto místu vyhnout.
Od bývalého popraviště pak pokračuje stezka přes vrchy Ryšová, Hliničná a Kuřidlo do příměstské části Dražejov, kde prý Švanda dudák hrával pro radost. Odtud pak vede zpět malebným údolím řeky Otavy na Podskalí přes vrch Kalvárie na strakonický hrad, kde končí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Voliči Sociální demokracie neskočí Konečné kolem krku. Dohoda se Stačilo! není výhodná, míní Honzejk
-
Zásah v Roztokách u Prahy je ukončený. Záchranné služby u nikoho meningitidu nepotvrdily
-
Největší objev v polské historii. Našli tam obří ložisko ropy a zemního plynu
-
V Maláčové jsem vždy viděl bojovnici, ale podlehla malověrným ve svém okolí, míní Šmarda