Na Šumavě nemusíte v zimě jenom lyžovat. Můžete se vydat i na prohlídku zámku ve Vimperku
Kanceláře, byty nebo třeba muzeum. To všechno se dalo najít v rozsáhlém areálu jihočeského zámku Vimperk v minulém století. Muzeum v něm přitom najdete i teď. Tam, kde byly kanceláře a byty, se dnes nachází zajímavé prohlídkové trasy pro turisty. Zámek, který byl ještě před deseti lety téměř v havarijním stavu, se pozvolna vrací k životu. A to dokonce i během zimy.
Starobylé město na březích říčky Volyňky se vyvinulo z osady na Zlaté stezce, která byla obchodní spojnicí mezi Čechami a Bavorskem. K její ochraně bylo na konci 12. století vybudováno strážní místo, které o půlstoletí později nahradil gotický hrad. Ten byl během třicetileté války vypálen, aby při následných opravách dostal podobu zámku, kterou má v podstatě dodnes.
Areál je tak v současnosti tvořen třemi částmi. Horním zámkem, původním hradem a Dolním zámkem. K zámeckému komplexu zároveň přiléhá bývalé předhradí a bašta zvaná Haselburg. Ještě na začátku tisíciletí byl přitom vimperský zámek značně zchátralou stavbou, v posledních letech ale prochází velkorysou rekonstrukcí.
„Na fasádě jižního křídla Horního zámku byla objevena renesanční sgrafita. S jejich existencí jsme ale počítali,“ popisuje kastelán zámku Zdeněk Svoboda, co se ukázalo během rekonstrukce. „Překvapením pro nás ale byla barevná fasáda na východním průčelí, která navazuje na výmalbu interiérů z první poloviny 17. století,“ líčí historickou designovou zajímavost. V zámku byl odkryt i pozoruhodný renesanční malovaný strop, který náhodou přežil velký požár vimperského zámku v předminulém století.
Po největších zajímavostech vede hned několik prohlídkových tras. V zámku se zároveň nachází stálá expozice Muzea Vimperska. Památka bývá otevřena celoročně, v zimním období ovšem jen od pátku do neděle. Aktuální informace najdete na webu zámku Vimperk.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka