Nádor na plicích je možné potvrdit pouze při rentgenovém vyšetření. Léčí se různými způsoby

16. říjen 2024

Během podzimu a zimy často trpíme různými infekcemi, které postihují dýchací cesty. O kašel proto v tomto období není nouze. Při delším kašli se ale nemusí pouze jednat o přetrvávající infekci nebo bronchitidu, která se vleče. Může se jednat i o nádor plic. Jeho diagnóza vyžaduje důkladné vyšetření.

Mezi projevy vznikajícího nádoru na plicích patří nejčastěji dlouhodobé pokašlávání a dušnost. Člověk není tak výkonný a zadýchává se i při běžné činnosti. Může se ale objevit také bolest, pokud se nádor vyskytuje blízko pohrudnice. Pacienti problémy většinou zjišťují až ve chvíli, kdy se jim špatně dýchá. Registrující lékař pak musí provést diferenciální diagnózu, jejíž součástí je i rentgenové vyšetření.

Jisté náznaky a podezření lékař může zjistit už i při poslechovém vyšetření, kdy již jasněji vnímá způsob dýchání na průduškách nebo na plicích. Ložisko nádoru ale nemusí být slyšet. Nádor je totiž možné diagnostikovat především z rentgenového snímku. Pacienti jsou v případě nálezu dále odesílání na speciální plicní oddělení, kde je již čeká detailnější vyšetření. A právě rentgenový snímek je i prevencí a pomůže se včasnou diagnózou.

Různé druhy léčby

Dříve se v rámci preventivních prohlídek každých pět let provádělo tzv. snímkování ze štítu. Ačkoliv se jednalo pouze o rentgenové snímky malého rozměru, byla to velmi důležitá prevence nejen samotných nádorů, ale také tuberkulózy nebo rakoviny plic. Rentgenování každý rok samozřejmě není možné, nicméně je na každém lékaři, aby dle zvážení orientační rentgenové snímkování ze štítu u některých pacientů po několika letech provedli.

Léčba záleží na typu nádoru. Operace není nutná vždy. Podle typu nádoru se specialisté plicního a onkologického oddělení rozhodnou, jestli nasadí rentgenovou terapii nebo chemoterapii, případně jestli nádor bude skutečně operován.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.