Název se změnil, obliba zůstala. Pomazánkové máslo se používá od roku 1977
Historie pomazánkového másla začala v Liberecké mlékárně, kde byl tehdy velký zájem o pomazánky s nižším obsahem tuku. Inženýra Ladislava Formana napadlo vyrobit méně tučnou hmotu, která by se dobře roztírala na chleba.
Ladislav Forman se skupinou spolupracovníků z vysoké školy dokázali před čtyřiceti lety vyrobit pomazánkové máslo, které je dodnes populární. Už v roce 1979 s jeho produkcí začala i Choceňská mlékárna, která u nás stále patří k největším výrobcům s nejdelší historií výroby. O pomazánková másla se pokoušely firmy i v jiných zemích, ale často neuspěly. Při výrobě se totiž musí dodržovat vysoké nároky na hygienu a čistotu výroby.
Základní chuť je smetanová
Svěží, lehce nakyslá chuť a snadná roztíratelnost po vyjmutí z ledničky jsou hlavní výhody, proč si pomazánkové máslo mažeme na chleba oproti tomu pravému.
Jde navíc o zdravější variantu. Protože obsahuje jen něco málo přes 30 % mléčného tuku, nesmí od roku 2014 nést název máslo. Podle manažera prodeje Choceňské mlékárny Jana Fogla to ale není na škodu. Lidé podle něj od aféry s názvem začali tradiční pomazánkové kupovat více.
Co patří do pomazánkového másla
Tradiční pomazánkové se vyrábí z vysokotučné kyselé smetany, která se tepelně a mechanicky upravuje. „Smetana se upraví na požadovanou tučnost, přidá se tam sušené mléko a kultury. Po pasteraci a homogenizaci se nechává v kotlech zrát do druhého dne. Dva obrovské kotle, kam se vejde 10 tisíc litrů, se plní každý den, někdy i dvakrát. V celé máslárně Choceňské mlékárny pracuje asi 17 lidí,“ popisuje svou práci vedoucí máslárny Marie Lejsková.
Jeden člověk má na starosti napouštění smetany a celou výrobu, hotová másla se plní o patro níž. Ale ještě předtím se musí napustit uzrálá směs do menších kotlů, přidává se škrob a sůl a směs se zahřívá na termizační teplotu. Nakonec se už hotový produkt plní do kelímků.
První ochucená varianta vznikla v roce 1998
Do bílého pomazánkového másla se dává jen škrob a sůl. Do ochucených másel další přísady jako křen, česnek, cibule, houby, šunka nebo pálivé papričky.
Choceňská mlékárna vydala dvě kuchařky, ve kterých najdete recepty, v nichž hraje hlavní roli pomazánkové máslo. A nejedná se jen o pomazánky. Můžete s ním například zahušťovat omáčky, kdy místo smetany a mouky použijete trochu pomazánkového másla.
Jeden masový recept na závěr přidává Jan Fogl. „Nejjednodušší recept, jak použít pomazánkové máslo v teplé kuchyni, je ugrilovat steak a hotové plátky masa poklást pomazánkovým máslem.“