Nedělní Noční linka: Velikonoční tradice

20. duben 2025

Velikonoce nejsou jen o Velikonočním pondělí – to hlavní se často odehrává už předtím. Každá rodina má své zvyky a rituály, které se s příchodem jara a blížícími se svátky probouzejí spolu s přírodou. Uklízí se, peče, někde se drží půst, jinde se chodí na mši nebo se připravují slavnostní pokrmy podle starých rodinných receptů.

Vzpomínáte si, jak to bývalo dřív? Co všechno se u vás doma dělalo, když se blížily Velikonoce? Jaké tradice se u vás držely – třeba i ty zapomenuté, které dnes už skoro nikdo nezná? Přinášela babička březové větvičky do vázy, malovalo se jarními barvami, zpívaly se písničky?

A co z těchto zvyků dodržujete dodnes, nebo jste si vytvořili nové, vlastní?

Svůj příběh zavolejte Jarce Barboříkové do zlínského studia Českého rozhlasu na telefonní číslo 731 800 900 nebo napište sem, přímo pod téma (rozhlas.cz/linka). K dispozici je také email linka@rozhlas.cz. Těším se na Vás!

Alena |Dobrý večer. Já musím popsat jen takovou perličku k pomlazce na Velikonoce. Když jsem byla malá, ono je to už přes 60 roku, tak děti chodily po pomlazce po příbuzných, dostávali jsme vajíčka, nějaké sladkosti a třeba i nějakou korunu, no a protože moji babička i děda byli z 11 dětí, tak příbuzných ve vesnici jsme měli mnoho a vlastně jsme tak s bratřickem chodili po pomlazce téměř dům od domu. (Smeju se tomu)
Jana|Zdravím všechny, Velikonoce mého dětství byly jiné než ty dnešní. Prarodiče dodržovali půst a vzpomínali na své Velikonoce prožité s rodiči ještě v 19. století. U nás bylo zvykem na Bílou sobotu jít se podívat na Boží hrob do kostela a pokud mi to vyjde, jdu se také podívat na adoraci. Přitom navštívíme hroby našich předků. Bývalo zvykem péci zapékané klobásy nebo se pekla šoldra, to je uzené maso a klobásy v chlebovém těstě. Je to výborné. Jinak se u nás pekly jidáše na zelený čtvrtek a na neděli pak beránek. Šmigrust jsem moc ráda neměla, ale zdobila se vajíčka, pletly karabáče a dětem se kupovaly čokoládové figurky, bývaly krásnější než dnes - zajíčci, velká vajíčka plněná bonbony, kachničky a kohouti. Také jsme každoročně psali mnoho velikonočních pohledů rodině a známým a také od nich dostali. Krásná doba, mám na co vzpomínat. Jana
Eva z jižních Čech|Všem přeji požehnané Velikonoce. U nás i počasí bylo podle Velikonoc. Bylo a je krásně, jen na Velký pátek i příroda plakala, když Ježíš byl ukřižován. Na Zelený čtvrtek odletěly zvony do Říma, vrátily se o sobotní vigilii. Se zemí se nemá hýbat na Velký pátek a na Bílou sobotu, protože Ježíš po ukřižování byl uložen do hrobu. V kostele byl v sobotu naaranžovaný Boží hrob pro možnost modlitby a rozjímání až do večerní vigilie, která začíná s první hvězdou na obloze. Dnes na Vzkříšení neboli Zmrtvýchvstání Páně znělo na mši slavné Alelujá. U nás jsme vždy barvili vajíčka v cibulových slupkách a barvami na vajíčka, mám ještě i nějaké obtisky. Naše maminka pekla mazance. Já peču velikonoční nádivku neboli řežábek, ve kterém je uzené maso, nakrájené rohlíky, kopřivy a vejce. Ochutím směs pepřem, muškátovým květem a osolím. Členové folklorního spolku u nás chodí v krásných blatských krojích. Mimochodem podle křesťanského kalendáře Velikonoce nekončí velikonočním pondělím, kdy se chodí koledovat, ale trvají ještě jako velikonoční období 40 dnů do slavnosti Seslání Ducha svatého. Všem přeji krásné jaro a stálou svěžest. Eva z jižních Čech
Mirka z Vancouveru|Vsem na prijmu preji nadherny zbytek velikonoc, Vzpominky nadherne vyrustala jsem v Praze, velmi jsme se se sestrou baly vymrskacek. Nasi dva braskove vzdy otevreli dvere strycovi a uz to jelo. S babickou jsem chodivala do kostela ke sv, Rochu a teta zpivavala na kurtu u sv. Prokopa na Zizkove. Vzdy velikonoce byly plne mazancu, vajicek, cokolady a take jsme jako deti vzdy dostaly neco noveho na sebe, treba i malickost. Tady ve Vancouveru jsme pokracovali se zvyky a deti uz ted dospele si vse pamatuji. Tady v dnesni dobe deti hodi po kolede snad jen do obchodnich stredisek,, kde tu pomlazku davaji detem snad vsechny male kramy . . Vsem hezky vecer plny zazitku z minula i dnes preje Mirka. Panu Jirimu z Kyjova dekuji za obvykle nadherne povidani k tematum , Ten pan ma nadherny hlas, krasne se posloucha, Muj syn mi tu pripomina pozdravovat pani Dobromilku, on ji moc rad posloucha ten jeji krasny cisty hlas.
Jana|Ano, i u nás se barví vajíčka, dnes se pletlo větší množství mrskacek pro celou rodinu a to ani nejame z Židlochovic
frantisek svarícek|DOBRÝ VEČÉR P.JARKO A POSL.N.L.CO SE U NÁS DODRŽUJE UŽ DLOUHÁ DESETILETÍ,TAK TO JE BARVENÍ VAJÍČEK,JÁ PLETU ŽÍLY,TO JSOU TY MRSKAČKY,DĚLÁM JICH NĚKOLIK,JAK PRO KAMARÁDY,TAK PRO CHLAPY Z NAŠÍ RODINY.PROTOŽE MÁM V RODINĚ NĚKOLIK ŽEN,TAK K NÁM CHODÍ NA MRSKUT KAMARÁDI,TAK JE PRONĚ NACHYSTÁNO POHOŠTĚNI.NO A TAKHLE CHODIM NA MRSKUT I JÁ.KDYŽ JSEM CHODIL U NÁS V DĚDINĚ PO MRSKUTU,TAK TO VŽDYCKY DOPADLO ŠPATNĚ,BYL JSEM VŽDYCKY NAMOL,TO BYLA DOBA KDY JSEM NEUMĚL KONZUMOVAT ALKOHOL,V SOUČASTNÉ DOBĚ RADĚJI JEZDÍM PO MRSKUTĚ AUTEM,NO A PIJU JENOM KÁVU,ČAJ,A VODY.PROTO PŘEJU VŠEM POSLUCHAČŮM N.L. PĚKNÉ PROŽITÍ VELIKONOČNÍCH SVÁTKŮ,I VÁM P.JARUŠKO.FRANTIŠEK Z ŽIDLOCHOVIC.

Mohlo by vás zajímat

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.