Největším nepřítelem našich nohou jsou moderní boty
Blíží se léto a s ním i sluníčko a teplé počasí. A to znamená, že budeme odkládat nejen vrstvy oblečení, ale že odhalíme i nohy v otevřených botách. A zejména ženy, ale určitě i mnozí muži, chtějí, aby jejich nohy v letních botách dobře vypadaly.
Na druhou stranu nám často právě změna obuvi způsobí otlaky, puchýře nebo dokonce kuří oka. Jak na to, aby naše nohy byly nejen hezké, ale i zdravé a nebolavé?
Překvapivě největším nepřítelem našich nohou jsou boty, zejména ty moderní. "Je tedy dobré po celém dni, který většina z nás stráví v botech, nechat ty nohy chvilku odpočinout, vyvětrat, nechat je na svobodě. Být zkrátka doma chvilku naboso," říká Mgr. Veronika Matulová z podologického a estetického centra v Praze.
Samozřejmě prvořadá je v péči o nohy hygiena. Nohy bychom si každý večer měli nejen umýt, ale také si je pořádně osušit, zejména mezi prsty. Pokud to neuděláme, mohou se nám tato místa zapařit a vytvořit tak ideální prostředí pro plísně a podobné nepříjemnosti. A zapomínat bychom neměli ani na krémy a další přípravky volené podle typu naší pokožky.
Jak na problémy s nehty?
Některé lidi trápí zarůstající nehty a tak jejich stříhání odkládají, jak jen to jde. "To je ideální způsob řešení. Čím delší je nehet a ten jeho okraj, tím lépe se s ním pracuje. Ve chvíli, kdy se ten zarůstající nehet vystřihne, se ten problém zacyklí a ta situace je potom mnohem horší," vysvětluje Veronika Matulová.
To, jaké máme problémy s nehty na nohou, je záležitost také genetická. Většina potíží, která se objeví u rodičů, se v řadě případů projeví i u jejich dětí. Nevhodně zvolená obuv může zase přinést nepříjemnosti v podobě puchýřů. "Pokud není puchýř extrémně bolestivý, je lepší ho nijak nepropichovat, neprostříhávat, protože ta tekutina, která se v něm objeví, chrání tu spodní pokožku. Ideální je puchýř zalepit náplastí a snažit se volit pohodlné obutí, které nebude to postižené místo dřít nebo vystavovat tlaku," radí podoložka.
Dalším problémem, který se na našich nohou může objevit, je kuří oko. Jde vlastně o otlak, o zrnko ztvrdlé kůže, které se vytvoří hluboko v pokožce. Kolem něj se pak postupně vytvářejí další tvrdé kruhy, protože se tělo tomu kuřímu oku brání.
V lékárnách se prodávají speciální náplasti na kuří oka. "Já je moc nedoporučuji, protože většinou obsahují kyseliny, které naleptávají kůži kolem, ale s tím samotným kuřím okem si moc neporadí. Rozhodně doporučuji navštívit raději odborníka," říká Veronika Matulová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.