Neratovice se konečně dočkají prvního kostela. Bude sloužit i jako komunitní centrum a jeho věž jako lezecká stěna
V Neratovicích začala stavba nového kostela. Půjde o moderní budovu, která má připomínat Noemovu archu. 23 metrů vysokou hlavní věž s pozlaceným křížem plánují vytisknout na 3D tiskárně.
Neratovice jsou o další krůček blíž k vytouženému kostelu. Začátku stavby kostela Nejsvětější Trojice už požehnal pražský arcibiskup Jan Graubner. Součástí návrhu kostela evokujícího Noemovu archu z dílny architekta Zdeňka Fránka bude také komunitní centrum kardinála Josefa Berana. To bude sloužit nejen farnosti, ale také široké veřejnosti pro setkávání a pořádání kulturních akcí. O stavbu kostela se výrazně zasadila Nadace neratovického komunitního centra zřízená pražským arcibiskupstvím.
Na staveništi budoucího kostela, které navštívil reportér Radek Duchoň, už zeje v zemi ohromná díra. Dřevorubci právě kácí stromy, malý bagr hloubí další díru a uklízí pařezy. Poblíž je na plachtě vyobrazený budoucí kostel. Je to zajímavá elipsovitá stavba.
„Ta věž je velmi netypická, protože je různě prohnutá, vypouklá a měla by se stavět pravděpodobně 3D tiskem. A ještě zajímavostí k věži je to, že bude sloužit jako lezecká stěna,“ říká administrátor farnosti Neratovice Peter Kováč a vysvětluje, proč se v Neratovicích rozhodli kostel postavit. „Ta snaha je tady od 50. let. Když vzniklo město Neratovice, tak tady kostel samozřejmě nebyl. Tehdejší vláda říkala, že to bude první město bez kostela. V průběhu celých těch desetiletí byla snaha kostel postavit a dnes jsme se k tomu bohudíky dostali.“
Komunikaci projektu má na starost Katarina Klíčová, která popisuje další funkci budoucího kostela. „Celý byl koncipovaný tak, aby nesloužil jen věřícím. Bude to i komunitní centrum, které bude sloužit prakticky komukoliv, na vzdělávání, na aktivity mládeže a další.“
Loď kostela připomíná archu
Budova kostela ve tvaru oválu bude vysoká 15 m a věž bude mít 20 m. Architektonické řešení zpracoval architekt Zdeněk Fránek, držitel ocenění Architekt roku 2020 za celoživotní dílo. „Bude tam klasický oltář, který má dvanáct nohou. Ty představují dvanáct apoštolů. A bude tam také socha Krista z mrtvých vstalého od světoznámeho sochaře Antony Gormleyho,“ přidává podrobnosti k interiéru kostela Fránek.
Samotný vstup do objektu upoutá pozornost čtyřdílným oknem, které symbolizuje čtyři evangelisty. Architektura lodi kostela připomíná archu, zatímco věž evokuje postavu, která se dotýká tajemství Boha ve světě a čase. Předobrazem je tvar gotických madon, kdy madona drží dítě, a tak se dotýká tajemství Boha i člověka. Po obvodu svatyně ve spirále stoupá bezbariérová stezka, stejně jako se ve spirále mezi zemí a nebem vyvíjí lidský život. Tato stezka se využije ke galerijním akcím a bezbariérovému přístupu k provozním místnostem určeným k setkávání.
„Nový kostel a komunitní centrum přinesou užitek nejen farníkům neratovické farnosti. Objekt bude vybaven společenským sálem, kuchyňkou, klubovnami a stane se tak ideálním místem pro setkávání různých skupin a kroužků, pořádání svateb, koncertů a výstav. Součástí projektu je také revitalizace doposud nehostinného okolí včetně nedalekého rybníčku," uvádí Marek Cúth, předseda dozorčí rady Nadace.
Stavba kostela s komunitním centrem vyjde přibližně na 300 milionů korun, lidem by měl začít sloužit na konci roku 2027. Podrobnosti a zajímavosti o projektu jsou uvedené na jeho webových stránkách.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Prezidentský pardon pro syna: Biden ho dostatečně nevysvětlil, Trump toho využije, míní amerikanista
-
Policie na nás hodila kanystr slzného plynu, říká protestující. Demonstrace v Gruzii trvají již čtyři dny
-
Zpěvák Elton John přišel o zrak. Oznámil to při premiéře muzikálu, pro který složil hudbu
-
‚Mnoho lidí se obává, co bude dál.‘ Obyvatelé Aleppa mají strach z islamistických rebelů i Asadovy odvety