Neukázněný návštěvník riskuje. Lvi nejsou ochočení, říká ředitel Safari Parku Přemysl Rabas
Přemysl Rabas vede zoo ve Dvoře Králové už 11 let. Za tu dobu stoupla roční návštěvnost na téměř dvojnásobek a změnil se název na Safari Park Dvůr Králové. Televizní diváci znají zoo také z populárního seriálu.
V loňském roce byla zoo ve Dvoře Králové osmé nejnavštěvovanější místo v Česku, mezi zoologickými zahradami je třetí. Před pěti lety změnila název na Safari Park Dvůr Králové. „Ta specializace je důležitá. To pochopil už Josef Vágner, nejvýznamnější ředitel zoo. Proto přivezl africká zvířata a my jsme to jen posunuli o stupínek dál, aby tam nebyla jenom africká zvířata, ale aby se tam promítla i africká kultura, umění, jídlo a podobně. Aby člověk vnímal Afriku všemi smysly, protože je nesmírně pestrá.“
Sám podnikl už 47. cestu do Afriky, nedávno se vrátil z Ugandy. „Všechny cesty jsou inspirací jak pro to, aby člověk doplnil kolekci zvířat o něco zajímavého, tak třeba proto, aby zatraktivnil prostředí africkou kulturou nebo architekturou. Proto tam máme třeba západoafrické městečko nebo rybářskou vesnici.“
Neukázněný návštěvník riskuje. Lvi nejsou ochočení
Velkým lákadlem jsou auty přístupné Africké safari Josefa Vágnera a Lví safari. Někdy se ale k nelibosti vedení Safari Parku návštěvníci dostanou ke lvům až moc blízko. „Jsou neukáznění a klidně vystoupí z auta, protože si myslí, že ti lvi jsou ochočení,“ nechápe Rabas. „Lvi v současných vedrech přes den odpočívají, tak večer mají už trochu roupy, takže se stalo, že drápli auto nebo prokousli pneumatiku.“
V Safari Parku můžou zůstat návštěvníci až do 21 hodin a zažít jeho večerní kouzlo. Velký zájem je také o přespání v kempu, kdy můžou Afriku zažít téměř na dosah. „Afrika nejsou jen lvi, hadi a opice, ale třeba i lachtani a tučňáci. Máme jednu z největších expozic tučňáků v Evropě. Už přišly i první snahy o hnízdění.“
Pro natáčení Zoo se musí připravit podmínky
V Safari Parku se natáčí jeden z divácky nejsledovanějších televizních seriálů Zoo. „Zoo nám dělá reklamu, ale je to i zatěžující. Musíme mít na paměti bezpečnost zvířat a zorganizovat všechno tak, aby se nic nestalo, a to je docela náročné. Zvířata jsou docela konzervativní. Když třeba kolem žiraf projedete s kočárkem, tak na to jsou zvyklé, ale když začnete stavět stativ a kameru, tak se můžou vyplašit.“
Musí proto přesně vědět, jaké lokace se chtějí pro natáčení využít a podle toho pracovat se zvířaty. „Nejhorší je, když se mění scéna kvůli počasí a má se natáčet někde jinde, kde už jsou třeba ve výběhu zvířata. Takže jsou natáčení, které jsou třeba trošku riskantnější a musí u toho být veterinář a ošetřovatelé, a my máme profesionální tým. A celkově je spolupráce myslím kvalitní.“
Dívá se na seriál Zoo? A čím zasahuje do obsahu? Proč si chce zahrát postavu obecního blba? Čím je mu sympatický hroch? Jak je těžké dnes sehnat zvířata do zoo a odrodil nějaké zvíře? Poslechněte si v rozhovoru u Alex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.