Nezamčené dveře s koulí zvenku otevře zloděj za 5 sekund, varují policisté

28. červenec 2022 12:00

Pokud se chystáte na dovolenou, měli byste si řádně zabezpečit nejen svůj byt a dům, ale taky třeba chatu. Upozorňují na to policisté, kteří v těchto dnech vyráží do terénu a chataře varují před zloději.

Nezamčené dveře, které jsou zvenku opatřené koulí, otevře zloděj za pouhých 5 vteřin. Středočeští policisté proto v těchto dnech upozorňují, aby lidé před odjezdem na dovolenou řádně zamykali jak své byty a rodinné domy, tak i chaty a chalupy.

Policisté na Mělnicku vyrazili na obhlídku do terénu, aby chataře a chalupáře před zloději osobně varovali.

"Dobrý den, my tady provádíme akci 'Zabezpečte se'. Upozorňujeme chataře a chalupáře, že by si měli zabezpečit své byty a domy," varuje přítomné chataře před zloději preventistka středočeské policie Markéta Johnová. Rozdává jim také informační letáčky s radami, jak správně zabezpečit nejen chalupu, ale i svůj byt nebo rodinný dům.

Chaty a chalupy na Mělnicku kontrolují policisté

Při obhlídce policisté kontrolují objekty, kde momentálně nikdo není. Sledují, jestli u nich nejsou nejsou rozbitá okna nebo vylomené dveře. Po vizuální kontrole podsouvají informační letáky 'Zabezpečte se' pod dveře chat, aby nebyly viditelné.

Upozorněte sousedy

Na obhlídku vyrazila také preventistka Martina Hamplová, která má oblast Mělnicka na starosti. Podle ní by měli lidé před každým odjezdem z chaty, i třeba jenom na výlet, vždy pečlivě zamknout a říci sousedům, že odjíždějí.

"Kdyby se tam náhodou pohyboval někdo cizí, aby i ti sousední chataři věděli, že tam majitelé nejsou, a mohli případně rovnou volat policii," doporučeje Hamplová.

Podle preventistky Markéty Johnové evidují policisté ve Středočeském kraji za rok 2021 víc než tisíc krádeží vloupáním do chat, bytů a rodinných domů. Téměř polovina vykradených bytů je v období od května do září, nejvíce vykradených chat je naopak v období právě mimo sezonu, když chataři oputí svoje nemovistosti. Kontroly proto středočeští policisté provádí celoročně.

Chaty a chalupy na Mělnicku kontrolují policisté
autoři: Karolína Burdová , JMys
Spustit audio