Obora Soutok u Břeclavi je největší oborou v Česku. Nabízí jedinečnou atmosféru lužního lesa
Obora Soutok se rozprostírá se severně od soutoku Moravy a Dyje, na území takzvaného Dyjského trojúhelníku a je vklíněna mezi Rakousko a Slovensko. Obora nabízí jedinečnou atmosféru lužního lesa, který je protkán vodními kanály, slepými rameny a tůněmi a roste tam řada cenných mohutných stromů.
S chovem zvěře v této oblasti začali Lichtenštejnové už v roce 1872. Oplotili pozemek, aby znemožnili vycházení jelenů do okolních polí. Současná obora je ve vlastnictví Lesů České republiky. Je tam chován jelen lesní, daněk evropský, srnec obecný a prase divoké.
V oboře Soutok je zajímavá také lovecká chata Dúbravka, zvaná dříve „Malý ruský dům“. Spolu s nedochovaným Velkým ruským domem sloužila pro odpočinek knížete a jeho hostů. Byla vybudována v roce 1871 ve stylu, který napodoboval ruské dřevěné stavby. Obě stavby byly zakoupeny na světové výstavě ve Vídni, poté rozmontovány a postaveny v lesích.
Do obory je dnes povolen vstup veřejnosti, s výjimkou doby chránění zvěře. Chystá se zároveň vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Soutok.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.