Oborský, Němeček, Vražda. Jinolické rybníky v srdci Českého ráje jsou i bránou do Prachovských skal
Jen kousek od Jičína v Královéhradeckém kraji, severovýchodně od Prachovských skal se u obce Jinolice rozprostírají tři malebné tři rybníky. Jmenují se Oborský, Němeček a Vražda. Posledně jmenovaný je navíc přírodní památkou. Souhrnně nazývané Jinolické rybníky patří k vyhledávaným místům Českého ráje.
Soustavu tří rybníků napájí bezejmenný potok, přítok říčky Javornice. První z vodních ploch ve směru od Jičína je rybník Vražda. Jeho rozloha je přes dva hektary a přírodní památkou je nejen samotný rybník, ale i přilehlé vlhké slatinné louky. Roste na nich například upolín nejvyšší, tolije bahenní, skřípinka smáčknutá, kozlík dvoudomý, ostřice Davallova či ostřice blešní. Daří se tu i dvěma orchidejím: prstnatci májovému a vstavači obecnému.
K výčtu dalších místních rostlin patří mimo jiné i hadí mord nízký. Jméno rostliny vychází z lidového moudra, které praví, že pokud se jeho kořen vloží hadovi do tlamy, plaz zahyne. Hadí mord ale jméno rybníku Vražda nedal.
Název rybníku souvisí se smutným příběhem, jedním z mnoha, které s sebou přinesla prusko-rakouská válka roku 1866. Při bojovém střetu 29. června zahnali Prušáci skupinu rakouských vojáků do rybníka a velké množství se jich v něm tehdy utopilo. Odtud tedy pochází název Vražda. Vojáci jsou pohřbeni za rybníkem u lesa, kde mají i svůj pomníček s křížkem.
Dalším chráněným územím v této části Českého ráje je přírodní památka Oborská louka nad Oborským rybníkem. V podmáčeném prostředí se tu daří ještěrce živorodé, užovce obojkové, skokanovi štíhlému, v břehových porostech sídlí pěnice černohlavá nebo pěvuška modrá. Přilétá sem také ledňáček říční a volavka popelavá.
Oborský rybník je se svojí rozlohou 11,4 hektaru největší a nejvyhledávanější z Jinolických rybníků. Slouží k rekreaci, vodním sportům, je tu několik kempů a pěkné písčité pláže. Koupání u hráze umožňuje i rybník Němeček. Na kvalitu vody tu má ale výrazný vliv rybí obsádka. Stejně jako sousední Oborský slouží i Němeček sportovnímu rybolovu. I tady jsou veřejná tábořiště, autokempy, chatové osady a další zázemí. Ubytovaní i návštěvníci si mohou vypůjčit kola, míče a další sportovní náčiní.
Jinolické rybníky jako na dlani
Po zelené turistické značce se od Jinolických rybníků snadno dostanete do nedalekých Prachovských skal. I do Muzea přírody Český ráj, kde v přilehlé zahradě můžete zdejší živočichy pozorovat. A z některých vyhlídek v Prachovských skalách budete mít Jinolické rybníky a přilehlé okolí jako na dlani.
Také žlutá turistická značka nabízí nevšední putování zdejší krajinou a pískovcovými skalami. Vede na vrch Brada a na Přivýšinu se skalní vyhlídkou Václava Čtvrtka. I odsud je možné spatřit Jinolické rybníky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.