OBRAZEM: Buštěhrad zdobí tolik mozaikových obrazů manželů Jarošových, že k nim město vydává mapu

5. červen 2024 10:10

Jestli jste někdy byli v Buštěhradě u Kladna, možná jste si všimli mozaikových obrázků a výjevů na zdech místních domů. Z barevných střepů je mezi nimi vytvořený i znak města. Mozaiky vyrábějí už roky místní obyvatelé, manželé Jarošovi. A protože ozdob v ulicích přibývá, rozhodlo se město vydat zvláštní mapku s vycházkovou stezkou, na které si můžete mozaiky prohlédnout.

Ateliér manželů Jarošových je plný bedýnek nejrůznějších střepů, z kterých mozaiky tvoří. Každý střep má jiný tvar, barvu, odstín i velikost. „Je to naše paleta, z které skládáme. Čím víc barev, tím líp. Jsou to bývalé keramické obklady. My je nalámeme, naštípeme, rozbijeme a z toho nám vznikne stavební materiál,“ popisuje Milan Jaroš.

„Doporučuji to všem frustrovaným, naštvaným. Vemte kladivo, rozbijte pár obkladaček a pak si je seskládejte. Je to úžasný, je to výborná terapie,“ doplňuje ho vesele manželka Hedvika.

Mozaiky jsou jejich společným dílem. U tvorby se nehádají a společná práce prý je moc baví. Pro Buštěhrad vytvořili už přes deset mozaik, začalo to buštěhadským znakem.

Mozaiky manželů Jarošových

„Byla to výzva pro občany Buštěhradu na zkrášlení města a nás napadlo udělat něco z mozaiky. Buštěhrad má velice zajímavý, krásný znak, a tak jsme ho vytvořili. Ta mozaika vznikla díky tomu, že jsme se potkali a poznali, protože já bych se bez Jarenka k mozaice nedostala,“ vzpomíná Hedvika Jarošová.

Místním se mozaika velmi líbila a manželům Jarošovým tak začali posílat nabídky na další díla. Na budovách po městě vzniklo mnoho jejich dalších mozaikových obrazů. A podle nezávislé starostky Daniely Javorčekové se proto radnice rozhodla vytvořit mapy se stezkou po těchto místech. „Řekli jsme si, že to začíná být pro Buštěhrad taková charakteristická věc, a že bychom ji měli nějakým způsobem ještě podpořit.“

Mapy s vyznačenými místy mozaik budou hotové do konce června.

Mozaiky manželů Jarošových - Mozaiková stezka

 

autoři: Marie Vítů , JMys
Spustit audio