Olga Dlouhá o léčbě poruch hlasu
S přednostkou Foniatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy doc. MUDr. Olgou Dlouhou, CSc. jsme si povídali o tom, jaké lidé mívají problémy s hlasem.
Mluvili jsme o tom, kteří lidé se nejčastěji potýkají s hlasovými potížemi. Hovořili jsme o tom, čím svému hlasu nejvíce škodíme. Probírali jsme, co našemu hlasu prospívá. A věnovali jsme se i způsobům léčby, s jejichž pomocí lze potíže s hlasem řešit.
Hlas patří k základním přepokladům komunikace mezi lidmi. Nejstarší zmínky o hlase a jeho poruchách najdete už v písemných nálezech starověkých civilizací. Z lékařských poznámek na papyrusu z let kolem 1600 před naším letopočtem vyplývá, že už Egypťané popisovali různá krční onemocnění. V Evropě potom popsal anatomii krku Galén.
V současné době se nejen léčbou poruch hlasu zabývá foniatrie. Foniatr se v rámci vyšetření snaží také prostřednictvím anamnézy pacienta zjistit příčinu jeho potíží. Například pokud má nějakou poruchu hlasu zpěvák nebo herec, tak foniatr zkoumá mimo prostředí i podmínky, ve kterých umělec pracuje. Sleduje také další hlasové kvality pacienta i příznaky onemocnění hrtanu. Podle získaných výsledků vyšetření volí i vhodný způsob léčby.
Reprízováno 23. července 2012.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.