Olga Holeyšovská: Muži se ve vztazích bez prstýnku více snaží

25. únor 2013

S klinickou psycholožkou PhDr. Olgou Holeyšovskou jsme hovořili o párech, které spolu žijí bez oddacího listu.

Věnovali jsme se důvodům, proč se pro tuto možnosti někdy partneři rozhodnou. Probírali jsme, jak jejich volba souvisí s věkem a vztahovými zkušenostmi. Zaměřili jsme se na výhody a nevýhody takového soužití.

  • Klinická psycholožka PhDr. Olga Holeyšovská o párech, které spolu žijí bez oddacího
    listu
    " style="">
    Klinická psycholožka PhDr. Olga Holeyšovská o párech, které spolu žijí bez oddacího
    listu
    " style="">
    Klinická psycholožka PhDr. Olga Holeyšovská o párech, které spolu žijí bez oddacího
    listu
0:00
/
0:00

Páry spolu stále častěji žijí bez oddacího listu. Své rozhodnutí většinou vysvětlují různými důvody. Zmiňují, že pokud se milují, tak k tomu přece žádný papír nepotřebují. K dalším argumentům patří, že přílišná jistota v manželství vede k ochabování zájmu o partnera.

Rizika lásky bez prstýnku

Láska bez prstýnku má ale i svá úskalí. Podle psychologa a manželského poradce Petra Šmolky k nim patří například situace, kdy by jeden z partnerů dal přednost tradiční formě manželství, druhému však vyhovuje soužití takzvaně na psí knížku. Mohou kvůli tomu vznikat mezi partnery dlouhodobé konflikty, které lze obtížně řešit.

Romantika (ilustrační foto)

Druhým úskalím je absence svatebního rituálu, který má svůj význam. Před druhými a na oficiální úrovni si spolu partneři slibují, že vytrvají po svém boku v dobrém i ve zlém až do konce svých životů. Takový slib má v psychice obou manželů svůj smysl.

Petr Šmolka k tomu dodává, že největší riziko těchto vztahů spočívá v absenci tzv. rozvodové bariéry. Pokud je nastavena přiměřeně vysoko, může chránit před příliš ukvapenými rozchody. Když tato bariéra chybí, tak to může vést k neuváženým rozchodům.