Onemocněl rakovinou prostaty. Radikální robotická operace mu zachránila život
Pacient, říkejme mu Petr, si přál zůstat v anonymitě. Onemocněl rakovinou prostaty a prošel radikální robotickou operací – prostatektomií.
Jde o chirurgický přístup, kdy se odstraní celá prostata a semenné váčky. Obvykle se používá u mužů s lokalizovaným karcinomem prostaty. Petrovi zachránila život.
V lednu roku 2024 byl v České republice zahájen nový screeningový program, takzvaný program časného záchytu karcinomu prostaty. Týká se mužů ve věku 50 až 69 let včetně, neboť právě v tomto věku muži rakovinou prostaty nejčastěji onemocní.
Cílem screeningového vyšetření je odhalit zhoubný nádor prostaty v co možná nejčasnějším stadiu, aby byla co nejvyšší šance na úspěšnou léčbu.
Léčba časného stadia karcinomu prostaty není pro pacienta tolik zatěžující, jako by tomu bylo v případě pokročilého stadia. Pokud je rakovina prostaty včas odhalena i léčena, je prognóza ve většině případů velmi dobrá: přibližně 90 % pacientů je na tom pět let po stanovení diagnózy po zdravotní stránce dobře.
Kombinace screeningových vyšetření je v současné době o nejspolehlivější metodu včasné diagnostiky.
Poslechněte si záznam dalšího skutečného příběhu medicíny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.