Panské skále se pro její tvar říká kamenné varhany. Je z čediče a tvoří ji několikahranné pruty
Znalci pohádky Pyšná princezna si jistě vybaví scénu, kdy se král Miroslav a princezna Krasomila schovávají pod skálou připomínající varhany před jezdci, kteří je hledají.
Pokud byste si toto filmové místo chtěli prohlédnout, udělejte si výlet z České Lípy do Kamenického Šenova. Po cestě dojdete až k Panské skále, které se pro její neobvyklý tvar říká kamenné varhany. Ve známost vešly v polovině 18. století, kdy byl na jejich místě lom. Po odtěžení spatřila světlo světa unikátní přírodní památka.
Pokud jste na Panské skále nikdy nebyli, můžete si ji představit jako stovky obřích tužek poskládaných vedle sebe. Hornina čedič se totiž vlivem přírodních sil vytvarovala do pěti či šestihranných prutů, které jsou 20 až 40 centimetrů široké a až 15 metrů dlouhé.
Dnes má Panská skála statut národní přírodní památky a dobře ji znají i geologové v zahraničí. Ještě mohutnější skalní stěna z čedičových sloupů je také na nedalekém Zlatém vrchu, ta už ale není tak známá jako kamenné varhany.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.