PEPITO
Pátrání po původu slov nás může zavést nečekanými cestami do nečekaných míst. V této rubrice jsme se o tom přesvědčili už mnohokrát a dnes takovou nečekanou cestu absolvujeme opět. Dostaneme se od pojmenování jednoho druhu tkaniny k zábavě Pražanů v polovině 19. století a cestou se letmo zastavíme ve Španělsku.
Zmíněná tkanina se jmenuje pepito či pepita a je to podle Slovníku spisovného jazyka českého "drobně kostkovaná látka (se čtverečky černými nebo barevnými a bílými)". Pokud jste se nad tímto pojmenováním někdy zamysleli a napadlo vás, že slovo pepita vypadá podobně jako jména Pepík, Pepíno, Pepička, Pepa či Pepe, byli jste na správné stopě. Než po ní budu pokračovat, musím odbočit a stručně říct, proč se Josefům říká Pepíci. Pochází to italské podoby starého hebrejského Jóseph. Ta zní Giuseppe, což se krátilo na Beppe. K nám toto pojmenování italských Pepíků přišlo buď přímo s italskými stavebními dělníky, nebo přes Vídeň, kde se italské Beppe změnilo na Pepi. Italská zkrácenina se dostala také do Španělska, kde z ní mimo jiné vzniklo i ženské jméno Pepita.
A jsem zpátky na cestě za původem pojmenování kostičkované látky. Této látce předala své jméno jistá španělská Pepita, tanečnice a primabalerína madridského královského divadla. Rád bych posloužil plným jménem této dámy, ale bohužel, prameny se liší. V etymologických slovnících se říká, že se jmenovala Pepita del Ortega, historik Otto Urban ve své knize Česká společnost 1848-1918 tu krásku nazývá Pepitou de Oliva. Ano, krásku. Jan Neruda, velký znalec a ctitel ženské krásy, o ní napsal "Pepita, tanečnice nejčernější srsti, nejbělejších kousadel, nejjiskrnatějších očí". Španělská Pepita totiž v letech 1856 a 1857, v době, kdy Nerudovi bylo něco málo přes dvacet, vystupovala v Praze a měla tu úspěch, který historik Urban popisuje citáty z tehdejšího tisku: Pepita byla "modlou divadelního obecenstva", dokázala prý diváky dovést do takového stavu, že se zdálo "jako by to všechno bouřící obecenstvo bylo zešílelo".
Už v polovině předminulého století to bylo tak, že módu do jisté míry vytvářely populární osobnosti. A protože tanečnice Pepita vystupovala v šatech z drobně kostičkované černobílé látky, začala tu látku nosit celá Praha. A říkala ji pepita. Což látce zůstalo i v dobách, kdy se už ani neví, jak se ta modla s nejbělejšími kousadly vlastně jmenovala celým jménem.
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.