Petr Štádler: Životu nebezpečné cevní výdutě operujeme roboticky
S primářem Oddělení cévní chirurgie Nemocnice Na Homolce doc. MUDr. Petrem Štádlerem, Ph.D. jsme hovořili o robotických operacích cév.
Povídali jsme si o tom, jaké nejčastější problémy lidé s cévami mají. Hovořili jsme o zdravotních komplikacích, se kterými se kvůli nim potýkají. Mluvili jsme o možných metodách léčby těchto problémů a probírali jsme, kdy je možné je řešit robotickými operacemi. Věnovali jsme se jejich výhodám a nevýhodám.
S cévami má problémy většina dospělých. K příčinám jejich vzniku patří kouření, strava plná cholesterolu, vysoký tlak, cukrovka a málo pohybu.
Onemocnění cév je celá řad. Podle docenta Petra Štádlera patří k dobře propracovaným postupům zavádění drátěných trubiček potažených cévní protézou do výdutí aorty. Aorta vede okysličenou krev do těla. Pokud je oslabena, pod tlakem krve se rozšíří. Stěna může být ztenčená po zranění nebo nemoci, vliv má i dědičnost. Pokud praskne, ohrožuje prudké krvácení pacienta na životě. Asi polovina jich zemře dřív, než se dostanou do nemocnice.
Výduť dlouho narůstá bez příznaků. Někteří štíhlejší pacienti ji objeví jako pulzující bouli v břišní dutině. Příznakem hrozícího prasknutí je tupá bolest v břiše, která se šíří v zádech a na hrudníku. Menší výduť stačí kontrolovat. Operace se dělá, až když je riziko prasknutí vyšší než riziko operace. Lékaři mohou výdutě operovat také roboticky.
Nástup robotiky znamená zásadní zlom pro laparoskopickou cévní chirurgii, která představuje poměrně obtížnou manipulaci s nástroji a zejména dlouhé šití cévního napojení (anastomózy). Při něm musí být céva, například aorta, sevřená svorkou. Čím je tato doba delší, tím jsou zdravotní rizika pro pacienta větší. Při použití robota je zhotovení anastomózy mnohem rychlejší, a proto výkon organismus nemocného mnohem méně zatěžuje.
Robotickou chirurgii je možné popsat jako operování s využitím počítačem řízeného robotického systému. Její výhodou je, že nevyžaduje přímý kontakt operatéra s pacientem, výrazně zvyšuje přesnost chirurgického výkonu a mimo jiné eliminuje třes rukou. Místo klasického řezu skalpelem se využívá pouze malý vpich, což snižuje operační trauma pacienta.
Docent Petr Štádler je průkopníkem v roboticky asistovaných cévních operacích v Evropě i v zámoří, školí lékaře po celém světě včetně USA. Loni se nově stal předsedou podvýboru pro robotickou cévní chirurgii americké společnosti pro miniinvazivní robotiku (Minimally Invasive Robotic Association) se sídlem v Los Angeles.
Je také čestným členem Polské chirurgické společnosti. V dubnu provedl vůbec první robotické cévní operace v Indii v prestižní nemocnici Sir Ganga Ram Hospital v Dillí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.