Nejnovější
-
Planetárium
Letci ze zvířecí říše: dobrodružná vzduchoplavba pavouků a zajímavosti ze života netopýrů
Povídání o pavoučích vzduchoplavcích (4:47) – Příběhy s pětkou: Ponorkové eso z Brna (20:17) – Kniha měsíce: Oceán. Poslední divočina (24:56) – Ze života netopýrů (28:30)
-
Kniha měsíce
Poslední divočina na Zemi. Oceán podle Davida Attenborougha
Nová, a zřejmě poslední kniha známého britského přírodovědce a dokumentaristy, který už přes šedesát let s velkým zápalem představuje přírodní krásy světa.
-
Procházka oblohou
Vega září pro zamilované, Měsíc se potká s Marsem: Procházka červencovou oblohou
Letní trojúhelník hvězd, dvě otevřené hvězdokupy v Hadonoši, Venuše jako Jitřenka a pár letních konjunkcí i jiných blízkých setkání s Měsícem.
-
Planetárium
„Chata“ na ostrově: jak se žije našim vědcům v Antarktidě - a jak by se nám asi žilo na Marsu?
Jak se bádá v Antarktidě aneb Život na české polární stanici Johanna Gregora Mendela (4:46) – Procházka červencovou oblohou (24:58) – Budou z nás jednou Marťané? (29:36)
-
Planetárium
Kamo'oalewa a další kvazisatelity Země a marné pátrání po ztraceném Sámově hradu Wogastisburgu
Čínská sonda a kvazisatelit Kamo'oalewa (4:48) – Historie: Digitální pomsta Impéria (19:00) – 30 let s Planetáriem: Pátrání po ztraceném Wogastisburgu, 2. část (25:08)
-
Astronomie
Jak je to s úplňky – a třeba i s jejich jmény a barvou?
Kdy měsíční úplněk nastává a jak dlouho trvá, co je to superúplněk nebo mikroúplněk, proč se některé úplňky označují jako „barevné“, a jiné jsou zase k přírodě vztažené.
-
Příběhy s pětkou
Isère: loď, která přivezla sochu Svobody
Brzy ráno 17. června 1885 se u přístavu Horseshoe Harbor v long islandském zálivu na východním pobřeží Spojených států objevila francouzská válečná loď Isère.
-
Věda
Pták–nepták archeopteryx
Na začátku 60. let 19. století byl v jemných vápencích bavorského Solnhofenu nalezen zkamenělý otisk ptačího křídlového pera, starý přibližně 150 milionů let.
-
Planetárium
Magnetová hora: Říp jako zbytek lávového jezera a první pátrání po ztraceném hradu Wogastisburgu
Hora Říp, zbytek lávového jezera (4:33) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Jak je to s úplňky? (17:52) – 30 let s Planetáriem: Pátrání po Wogastisburgu, 1. část (23:13)
-
Planetárium
Slovanský zeměvid: mapové dědictví Pavla Josefa Šafaříka a výzkumy starého Mostu, ve stínu rypadel
P. J. Šafařík, slavista, ale i kartograf, 2. část: Mapy (4:30) – Příběhy s pětkou: Socha svobody (19:52) – Kniha: Návrat dinosaurů (23:58) – Jak se kopal starý Most (27:40)
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- následující ›
- poslední »
Další pořady
-
Zámecké léto
Poznejte s námi během léta přes 50 zámků napříč Českou republikou a soutěžte o atraktivní ceny! Průvodcem letního speciálu je František Kinský.