Pondělí: Senioři včera a dnes
Jak žili naši rodiče a prarodiče v seniorském věku? Jak se žije seniorům dnes? Co se zlepšilo? Co se případně zhoršilo? Postarali jste se o vaše rodiče, když dosáhli seniorského věku? Jaké byly vaše vzájemné vztahy? Co vám na dnešní uspěchané době vadí nejvíce? Co jste naopak přivítali?
Lidé staršího věku jsou brány za homogenní soubor, ale opak je pravdou. Senioři jsou velmi heterogenní skupinou. Věkové rozdíly mezi jedinci mohou dosahovat až 30 let. Seniorský věk se většinou dělí na rané stáří (60-74 let), vlastní stáří (75-89 let) a dlouhověkost (90 a více let).
Nicméně přesné vymezení je obtížné. Záleží na tělesné a duševní kondici a genetických předpokladech. Aktivní senior okolo 70 let, může být čilejší a zdravější než jiný v 63 letech.
Současně s tím jak se posouvá předpokládaná délka života a odchod do důchodu, můžeme upravit i dělení na mladé seniory (65-74 let), staré seniory (75-84 let) a velmi staré seniory (85 a více let).
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.