Pondělní Noční linka: Tři adventní neděle před námi

28. listopad 2022

Jak prožíváte adventní čas? Máte už doma koupený adventní věnec nebo jste si ho sami vyrobili? Jak si zdobíte svůj byt či dům? Máte rádi přírodní výzdobu nebo dáváte přednost novodobým moderním trendům?

Smýčíte, leštíte, myjete okna, aby se vše lesklo čistotou nebo si tento čas umíte užívat v pohodě a v poklidu? Pokud ano, tak jaká činnost je vám v tuto dobu blízká? Chodíte například na adventní koncerty? Navštěvujete adventní trhy pro jejich atmosféru, dopřejete si svařené víno? Setkáváte se s přáteli?

Advent je začátek liturgického roku, období čtyř neděl před vánočními svátky. Je to doba radostného očekávání příchodu Spasitele, duchovní přípravy na Vánoce, doba rozjímání a dobročinnosti. Dříve byla doba adventní zároveň dobou postu, kdy byly zakázány zábavy, svatby a hodování. Jednu adventní neděli máme za námi, ale tři nás do Štědrého dne ještě čekají.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.