Praktický lékař je generalitou aneb Boříme mýty o praktickém lékařství
Už jste se s tím také někdy setkali? Kdo je lidově řečeno „obvoďák“ nebo „praktik“, asi víte. Má opravdu krátkou předatestační příprava ve srovnání s jinými obory? A je to výhodou, nebo nevýhodou? Co je kapitace? A skutečně na ní vydělává? Zlí jazykové říkají, že nic neléčí, respektive nevyléčí a jen vypisuje žádanky.
Mojí dnešní respondentkou je paní doktorka Ludmila Bezdíčková, lékařka, která má na starosti v Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví vzdělávání praktických lékařů. A spolehlivě všechny mýty boří.
Praktický lékař je podle ní na rozdíl od úzce zaměřeného specialisty generalitou. Má na starosti komunikaci se svými pacienty, zvyšuje zdravotní gramotnost, tedy něco jako vliv na „zdraví lidu“.
Je ve své ordinaci samostatným a svébytným odborníkem v systému, kde je primární péče základním pilíře zdravotnictví. Nezanedbává přípravu na další odborné atestace a vzdělávání obecně, zabývá se vědou a pedagogickou činností, pracuje na lékařské pohotovosti a slouží ústavní pohotovostí služby a úspěšně koordinuje mezioborovou spolupráci.
Pokud chcete vědět o vašem „praktikovi“ víc, poslechněte si dnešní podcast.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.